- W wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania. Nowy rok szkolny powinien się rozpocząć normalnie od września - powiedział w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Jak jednak przyznaje, pandemia zmieniła nasz świat na zawsze.
- Myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania. Nowy rok szkolny powinien się rozpocząć normalnie od września. Czwarta fala, jeżeli się pojawi, to ze względu na zbudowaną odporność oraz dzięki programowi szczepień nie będzie już miała takich rozmiarów jak fale poprzednie. Wojna trwa, ale jesteśmy już po lądowaniu w Normandii - mówi w rozmowie z tygodnikiem Niedzielski.

Według szefa MZ, gdy dowiemy się o jakimś nowym wirusie, który pojawił się gdzieś na świecie, to będziemy reagowali o wiele bardziej zdecydowanie. Zapytany, dlaczego sądzi, że zagrożeń będzie coraz więcej, Niedzielski zauważa:

- Zmiana już się dokonała. Mówimy potocznie o kolejnych falach koro­nawirusa, ale w istocie są to już tak daleko zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia ze zdecydowanie różniącymi się chorobami. Ko­lejne wersje wirusa mogą się wyrwać spod kontroli, niekoniecznie muszą poddawać się działaniu szczepionek, niekoniecznie muszą w ten sam spo­sób zakażać, mogą też mieć różną śmiertelność- powiedział.

- Do tej pory w grupie ponad 5,5 mln zaszczepionych jedynie 51 tys osób wykazało dodatni wynik testu na COVID-19, czyli 0,9%. Ponad połowa tych zakażeń nastąpiła w okresie do 14 dni po pierwszej dawce. Oznacza to w uproszczeniu, że poziom ochrony przekracza 99%- dodał Niedzielski.

Możliwe luzowanie obostrzeń?

Jak ustaliło RMF FM, Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego robi pierwsze przymiarki do luzowania obostrzeń, które obowiązują do 18 kwietnia. Decyzji rządu w tej sprawie należy spodziewać się w środę lub w czwartek. Priorytetem jest otwieranie żłobków, przedszkoli i pierwszy trzech klas szkół podstawowych. Warunkiem jest, że nie będzie w tym tygodniu nagłego pogorszenia stanu epidemicznego w Polsce. Jest także chęć otwarcia sportu na świeżym powietrzu.

Obowiązujące obostrzenia

- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. m kwadratowych zostają zamknięte. Hurtownie pozostają otwarte,
- W sklepach, które pozostają otwarte: 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2,
- Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte,
- Żłobki i przedszkola zostają zamknięte - wyjątkiem są dzieci medyków i służb porządkowych,
- W kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m kwadratowych przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra,
- Działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego: zamknięte np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe,
- Rekomendacja pracy zdalnej. Dotyczy także całej administracji publicznej