Obwodnica południowa Rzeszowa to chyba najbardziej wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja ostatnich lat. Od wielu lat się o niej mówiło, jednak dziś wydaje się ze może ona w niedługim czasie być realizowana.
Wniosek o wydanie ZRID został złożony w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim – zapewniali podczas konferencji prasowej wojewoda Ewę Leniart oraz Marek Bajdak, pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa.

- Długo wyczekiwane działanie ze strony Urzędu Miasta Rzeszowa, ponieważ to już czwarte podejście do realizacji inwestycji, jaką jest budowa obwodnicy południowej miasta Rzeszowa. Wierzymy, że wniosek, który dziś został złożony do Urzędu Wojewódzkiego, sprawdzony i zweryfikowany, zostanie zatwierdzony, i wydana zostanie zgoda na realizację tej inwestycji- mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Zaznaczono, że jest to niezwykle ważna inwestycja, która odciąży ścisłe centrum miasta od natężenia ruchu. Ważną kwestią jest również to, że będzie to droga o standardach drogi wojewódzkiej o nośności do 11,5 t. Ewa Leniart wyraziła ogromną nadzieję, że inwestycję uda się zrealizować już w najbliższym czasie.

- Jestem przekonany, że decyzja zezwalająca na rozpoczęcie tej inwestycji zostanie wydana w tak krótkim czasie jak to tylko możliwe. Oczywiście trzeba być realistą w tych sprawach, znając stopień skomplikowania sprawy nie jestem w stanie powiedzieć kiedy znajdzie ona swój finał- mówił prezydent Bajdak.

Prezydent jest jednak przekonany, że wniosek jest świetnie przygotowany i nadaje się on zarówno do prezydowania jak i samej realizacji. Mówił także o tym, że nawet jeśli w projekcie pojawią się błędy, to nie będą one tak kardynalne jak t miało miejsce w roku 2017 (kiedy brakło, chociażby aktu administracyjnego).

- Południowa obwodnica Rzeszowa ma połączyć ulicę Podkarpacką z aleją Sikorskiego, co rozładuje korki na ulicy Kwiatkowskiego, którą codziennie do pracy jadą mieszkańcy osiedli Budziwój, Biała i Drabiniaka – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Obwodnica południowa to droga, która połączy ul. Podkarpacką z al. Sikorskiego. Ma mieć ok. 6 km długości. Jej trasa zostanie poprowadzona przez os. Zwięczyca, zalew na Wisłoku, osiedle Biała i Budziwój – aż do al. Sikorskiego. Radni Rzeszowa zabezpieczyli w budżecie 108 mln zł na wykup działek pod jej budowę.

Ustawowy termin na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (decyzji o ZRID) wynosi 90 dni od dnia złożenia wniosku o jej wydanie.