15 kwietnia bieżącego roku Prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), dr Dominik Rozkrut, wraz z dyrektor w Banku Światowym (odpowiedzialna za dane ekonomii rozwoju), Haishan Fu, podpisali wspólnie porozumienie o bliższej współpracy tych instytucji.
Ma ona polegać wspólnej pracy w sprawie gromadzenia, przetwarzania i rozpowszechniania danych na rzecz kształtowania polityki publicznej opartej na dowodach. Ma to pozwolić im m.in. na:

  • dzielenie się wiedzą,

  • wymianę doświadczeń,

  • współpracę przy przygotowaniach i promocji wydarzeń naukowych.


Oficjalne zatwierdzenie trwającej już wspólnej pracy


Wbrew pozorom to nie jest początek współpracy GUS z Bankiem Światowym. Te instytucje pracowały razem już przy dwóch projektach. Pierwszy z nich to była oceny skutków wsparcia innowacji i przedsiębiorczości w Polsce w latach 2007-2013, na zasadzie ex-post (ocena programu po jego zakończeniu). Drugim projektem była analiza czynników decydujących o wzroście produktywności przedsiębiorstw w latach 2010-2019. Jak mówi dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego, to porozumienie daje wiele możliwości Polsce:

„Jesteśmy gotowi do dalszej współpracy z Bankiem Światowym, który wspiera Polskę w jej działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju w kierunku włączenia społecznego. Mamy nadzieję, że współpraca w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych pomoże w kształtowaniu polityki opartej na wiarygodnych danych.”

GUS i Bank Światowy - czym zajmują się te instytucje?


Bank Światowy to międzynarodowa instytucja finansowa. Jest ona odpowiedzialny m.in. za:

  • ograniczanie ubóstwa,

  • poprawę warunków życia,

  • promowanie zrównoważonego rozwoju,

  • wspieranie polityki klimatycznej,

  • walka ze skutkami obecnie panującej pandemii.


Bank Światowy wypełnia te zadania głównie poprzez udzielanie pożyczek krajom potrzebującym dodatkowych środków na rozwój. Instytucja ta świadczy także pomoc techniczną, czy współdziała właśnie z innymi organizacjami danych państw. Wszystko to ma na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju na świecie.

Natomiast Główny Urząd Statystyczny (GUS) to polska instytucja. Jej zadania to zbiór, przetwarzanie i opracowanie danych oraz upowszechnianie oficjalnych wyników badań statystycznych. Gwarantuje ona jednocześnie, że informacje te są sporządzane na podstawie międzynarodowych wytycznych. Dzięki temu porównanie Polski jest wiarygodne na tle pozostałych światowych państw.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.