Uczniowie szkół podstawowych z kilkunastu polskich miast, także z Rzeszowa, za pomocą słynnej gry Minecraft mogą zaprojektować tereny rekreacyjne i sportowe w swoim mieście.
Zadaniem zespołów z poszczególnych miast będzie zaplanowanie i zaprojektowanie sportowych terenów rekreacyjnych w swojej okolicy. W projekcie ma być uwzględniony charakterystyczny symbol dla danego miasta. Projekt uczniowie mają stworzyć samodzielnie w grze Minecraft: Education Edition. Do budowy można wykorzystać dodatkową opcję tzw. agenta.

- Będzie to na pewno atut dla drużyny, gdyż jest to opcja dla zaawansowanych użytkowników Minecraft. Jednak w takiej sytuacji prezentacja projektu powinna zawierać sceny z zarejestrowaną pracą zaprogramowanego agenta. Możemy również poprosić o kopię stworzonych skryptów - mówi Małgorzata Michalska z Urban Lab Rzeszów.

Projekt placu zabaw nie ma ograniczeń powierzchni. Do budowy zalecany jest świat płaski. Z wykonanej pracy należy sporządzić relację filmową, wykorzystując do tego celu przechwytywanie wideo. Zapisane sceny można wykorzystać do montażu w dowolnym programie np. DaVinci Resolve. Film może zawierać narrację autorów, napisy oraz muzykę. Wykorzystując motywy muzyczne, należy pamiętać o przestrzeganiu praw autorskich. Czas prezentacji w postaci filmu nie może przekroczyć 10 minut

Konkurs skierowany jest do drużyn w dwóch kategoriach wiekowych, które zgłaszane są przez poszczególne miasta:
- I kategoria: klasy 1 - 4 (6 osobowa drużyna)
- II kategoria: klasy 5 - 8 (6 osobowa drużyna)

Na zwycięzców czekają prestiżowe nagrody

Drużyny powalczą o zwycięski tytuł oraz puchar dla swojego Miasta. Za zajęcie I miejsca w obu grupach wiekowych, drużyny otrzymają czek o wartości tysiąca złotych oraz nagrody rzeczowe od firmy G2A.com Partnera Technologicznego projektu. A każdy uczestnik otrzyma gadżety Minecraft od firmy Microsoft Sp. z o.o. Patrona Technologicznego.

Wybrane elementy projektów zostaną wydrukowane w 3D i przesłane do miast wraz z medalami oraz dyplomami, jako podziękowanie za udział w projekcie. Drużyny będą też mogły liczyć na wsparcie techniczne ze strony firmy Microsoft oraz nauczycieli prowadzących zajęcia z Minecrfat w Rzeszowie. Z kolei nauczyciele szkół biorących udział w projekcie otrzymają darmowy kurs G2A Academy, który pozwoli im prowadzić ciekawe zajęcia z projektowania.

Konkurs jest organizowany we współpracy z Unią Metropolii Polskich i skierowany do uczniów z miast partnerskich Unii, do których należą: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław.

Każde miasto wyłania drużyny według swoich wewnętrznych zasad. Rzeszów już ma pomysł jak to zrobić. Urban Lab ogłosił właśnie konkurs dla dzieci z Rzeszowa na zaprojektowanie w Minecraft: Education Edition przestrzeni miejskiej dla pszczół. Projekty należy przesłać na adres mailowy: jpuzio@erzeszow.pl z dopiskiem w temacie maila „PSZCZOŁY DLA MIASTA PRZYSZŁOŚCI. Termin jest krótki, bo do 26 kwietnia. Ogłoszenie wyników i składu reprezentacji Rzeszowa na konkurs główny organizowany wspólnie z Unią Metropolii Polskich nastąpi już 30 kwietnia. Więcej informacji o obu konkursach na stronie urbanlab.erzeszow.pl