Konrad Fijołek, kandydat na Prezydenta Rzeszowa wraz z rzeszowskimi artystami i twórcami powoła Rzeszowską Radę Dialogu ds. Kultury, która opracuje długofalowy plan działania. - Bo kultura jest najważniejsza - mówi kandydat.
Podczas rozmów Konrada Fijołka z rzeszowskimi twórcami, artystami i ludźmi kultury poruszono wiele tematów dotyczących potrzeb zarówno twórców jak i odbiorców kultury. Główne problemy to: zbyt małe wsparcie ze strony miejskich instytucji, zarówno finansowe jak i organizacyjne. Brak miejsc kultury, nowych wydarzeń kulturalnych i brak dialogu dotychczasowych władz miejskich z ludźmi kultury.

- Jest w Rzeszowie ogromny potencjał i najważniejszym zadaniem nowego Prezydenta jest temu potencjałowi pomóc. Pewna epoka się skończyła, a pewna właśnie się zaczyna - powiedział po spotkaniu Konrad Fijołek, kandydat na Prezydenta Rzeszowa.

Jak podkreślają twórcy, ten brak dialogu widać wyraźnie w planach zagospodarowania Rzeszowskiego Zamku. Były Prezydent Tadeusz Ferenc chciał przeznaczyć zamek do celów kulturalnych. Jednak ludzie świata kultury wyraźnie podkreślają fakt, że zamek nie nadaje się do tych celów. Jest to nieodpowiednie miejsce dla spektakli teatralnych czy tanecznych, a na dostosowanie pomieszczeń zamkowych do potrzeb artystów nie ma zgody konserwatora zabytków. Nie nadaje się też na muzeum, natomiast na małe pracownie dla artystów malarzy czy sale prób jest za drogi w utrzymaniu.

- Nie wolno burzyć ścian, nie wolno przebudowywać, nanosić koniecznych poprawek. Nie. Zatem zamek nie nadaje się dla sztuki - podsumowała Krystyna Lenkowska.

Zamek dotychczas formalnie nie został przekazany miastu, dlatego należy się zastanowić jaką funkcję miałby spełniać i jakie koszty będzie generowało jego ewentualne utrzymanie.

Wszyscy uczestnicy spotkania przyszli z ciekawymi pomysłami i gotowością do współtworzenia rzeszowskiej kultury w nowym wydaniu.

- Podczas spotkania artyści mieli okazję powiedzieć o swoich doświadczeniach i podzielić się z pozostałymi wizją, jak powinien wyglądać „nowy kulturalny Rzeszów”. Jestem spokojna jeżeli chodzi o inicjatywy i pomysły. W mieście jest mnóstwo ciekawych ludzi z artystyczną duszą, gotowych do pracy - powiedziała Magda Louis, rzeszowska pisarka.

- Po tym co tu słyszałem, wierzę w sukces i mocno trzymam kciuki za was. Powodzenia - podsumował Arek Kłusowski, wokalista, który na to spotkania przyjechał specjalnie z Warszawy, gdzie teraz mieszka i tworzy.

- Pomysł, żeby to miasto artystami stało, bardzo mi się podoba - ocenił Leszek Kuchniak, artysta malarz.