Pomimo, iż sytuacja pandemiczna na Podkarpaciu, w tym w Rzeszowie, poprawia się z dnia na dzień, to jednak Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wciąż ma obawy co do tego, czy przedterminowe wybory na urząd prezydenta Rzeszowa mogą odbyć się w całkowicie bezpieczny sposób w terminie 9 maja br.
Przypomnijmy, według najnowszego raportu pandemicznego tylko dzisiaj w naszym regionie odnotowano 333 nowych zakażeń koronawirusem. Jednak ten wskaźnik to nie jedyna wytyczna, z jaka liczą się władze. Służby zwracają uwagę także na liczbę nowych zgonów oraz na zajętość łóżek covidowych.

- Pomimo tendencji schyłkowej trzeciej fali zachorowań na SARS-CoV-2 oraz prognozy poprawy sytuacji w najbliższych tygodniach ciągle należy brać pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację i ryzyko wzrostu zachorowań - w szczególności pod kątem pojawiania się nowych wariantów koronawirusa - czytamy w oświadczeniu GIS.

Jednocześnie służby sanitarne podkreślają, iż przedterminowe wybory powinny się odbyć momencie, kiedy sytuacja pandemiczna będzie naprawdę ustabilizowana, a o tym w dalszym ciągu nie można mówić.

Nieoficjalnie. Wybory na urząd prezydenta przełożone z innego powodu

Przypomnijmy, wymaganą liczbę podpisów do tego, aby wziąć udział w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Rzeszowa zebrało czterech kandydatów: Konrad Fijołek, Ewa Leniart, Marcin Warchoł oraz Grzegorz Braun. Hasła wyborcze oraz liczbę podpisów przez nich zebranych prezentowaliśmy w TUTAJ

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa zostaną przełożone na dzień 13 czerwca br. Według naszych ustaleń sytuacja pandemiczna nie jest jednym powodem ich przeniesienia. Drugim powodem ma być "nieprzygotowanie procesu wyborczego", który nadzoruje Miejska Komisja Wyborcza.