Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej założyli Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Terytorials”. Zaczął on oficjalnie istnieć w piątek, 23 kwietnia 2021 roku.

Dlaczego powstał Klub Honorowych Dawców Krwi „Terytorials”?


Jak wskazuje Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, stworzenie Klubu Honorowych dawców krwi, było przypieczętowaniem dotychczasowych działań. Twierdzi on, że w zasadzie od początku funkcjonowania brygady, żołnierze regularnie organizują projekty zbiórki krwi na terenie Podkarpacia. Zawsze też licznie odpowiadają na apele o pomoc w tej kwestii m.in. banku rezerw krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ze względu na to postanowili sformalizować swoją działaność w tym obszarze. I tak powstał Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Terytorials”, którego Prezesem został kpr. Mateusz Mucha z 31 Batalionu Lekkiej Piechoty z Rzeszowa. Przedstawił on też główne założenia klubu:

,,Cieszę się z faktu powstania Klubu HDK PCK „Terytorials”. Dzięki niemu będziemy mogli jeszcze skuteczniej wypełniać nasze motto – ciągłej gotowości do pomocy lokalnej społeczności. Jesteśmy zawsze gotowi i zawsze blisko, by odpowiadać na społeczne potrzeby i wspierać nasze Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą do nas dołączyć. Jedynym warunkiem jest oddanie krwi przynajmniej raz w roku - powiedział kpr. Mateusz Mucha – prezes Klubu."

Dotychczasowa pomoc brygady - ile krwi podarowali?


3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej już teraz ma spore osiągnięcia jeśli chodzi o oddawanie krwi. W samym dowództwie brygady i podległych batalionach wśród żołnierzy służy ponad 600 honorowych dawców krwi. Są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Od 2017 roku wykonali oni już 3459 donacji. Dzięki temu do banków krwi wpłynęło blisko 1557 litrów krwi. W ostatnim czasie żołnierze z 3. PBOT wsparli takie inicjatywy jak:

  • „Terytorialsi mają pomoc we Krwi”,

  • „SpoKREWnieni Służbą”,

  • „Apel - Krew”,

  • „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”,

  • „Kropla drąży skały”,

  • „Krwioobieg Terytorialsa”,

  • „100 litrów krwi na 100 lecie Niepodległości”.


Jest to dobry przykład do naśladowania przez wszystkich. Każda oddana ilość krwi może pomóc wielu osobom. Dlatego jest to działanie, które służy wszystkim.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.