Dzisiaj (28.04.2021 r.) Narodowy Bank Polski chcąc uczcić 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie. W Rzeszowie te wyjątkowe produkty cieszą się ogromnym zainteresowaniem, na co wskazuje niewiarygodnie szybka sprzedaż.

Co przedstawiają monety na 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja?


Z okazji podwójnej rocznicy Narodowy Bank Polski wprowadził dwie monety kolekcjonerskie. Jest to złota moneta o nominale 100 zł, druga jest srebrna i ma nominał 50 złotych. Obie są ozdobione narodowymi symbolami. Opisuje je Monika Mularz-Dobrowolska, główny specjalista Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie:

,,Na rewersie monety złotej znajduje się herb Królestwa Polskiego z czasów Stanisława Augusta: pod koroną królewską Orzeł Biały (herb Korony Polskiej), Pogoń (herb Wielkiego Księstwa Litewskiego) i Ciołek (herb Poniatowskich); ponadto wstęga z dewizą: Pro fide, lege et grege (Za wiarę, prawo i naród), a u dołu krzyż najwyższego odznaczenia państwowego – Orderu Orła Białego."

Natomiast srebrna moneta na rewersie posiada fragment obrazu ,,Konstytucja 3 maja 1791 roku", Jana Matejki. Na pierwszym planie znajduje się postać marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego, niesiony przez posłów. W dodatku trzyma on w ręku tekst Ustawy Rządowej 3 maja. Poniżej zamieszczono fragment preambuły konstytucji.

Awers srebrnej monety kolekcjonerskiej przedstawia górną część karty tytułowej jednego z wczesnych druków Konstytucji 3 maja wydanego w oficynie Michała Grölla w Warszawie. Na awersie umieszczono także herb Królestwa Polskiego z 1791 r.

Monety ,,230. rocznica Konstytucji 3 Maja" - nakład, cena i sprzedaż


Z okazji tak podniosłej rocznicy wyprodukowano 1200 sztuk złotych monet kolekcjonerskich, o nominale 100 złotych. Każda z nich kosztuje 2200 złotych brutto. Natomiast nakład na srebrną monetę o nominale 50 zł wynosił 6000 sztuk. One sprzedawane były w nieco niższej cenie 900 złotych brutto. Można je nabywać Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

W Rzeszowskim oddziale sprzedaż ruszyła dzisiaj o godzinie 8 rano. Klienci byli obsługiwani zgodnie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Z informacji wynika, że przydział rzeszowski został wyprzedany do godziny 10.30. O ogromnym zainteresowaniu monetami świadczą same kolejki pod rzeszowskim oddziałem NBP. Zdjęcia znajdują się pod artykułem.

Podwójna rocznica - wielkie święto dla Narodowego Banku Polskiego


Jest to wyjątkowa sytuacja, ponieważ dzisiaj tak samo wypada 130. rocznica zmiany nazwy ulicy, przy której znajduje się siedziba oddziału banku. Z tej okazji został zamieszczony film o historii ulicy, promujący również wartości kolekcjonerskie poświęcone rocznicy Konstytucji 3 Maja.Ponad to, w sali operacyjnej banku dostępna jest również wystawa numizmatyczna „Vivat Maj, 3 Maj". Została ona przygotowana przez oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.