Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o planowanej od 1 do 11 maja br. wiosennej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.
Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta – wydająca specyficzny zapach – zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. Szczepienie obejmie w całości teren województwa podkarpackiego.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Kontakt zwierząt z ludźmi

W związku z możliwością kontaktu zwierząt z ludźmi, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o tym że:
- przynęty zawierające szczepionkę nie są dotykane przez ludzi
- w przypadku kontaktu ze szczepionką, należy to miejsce dokładnie wymyć wodą z mydłem
- kontakt ze szczepionką wymaga konsultacji z lekarzem
- w okresie do 14 dni po szczepieniu zaleca się trzymanie w zamknięciu zwierząt mięsożernych