- To dla mnie szczególny moment, że mogę tutaj być i podpisywać dokument, który ma historyczne miejsce dla Rzeszowa, ale także dla sądownictwa. Myślę, że ten zamek będzie się wkomponowywał w rozwój Rzeszowa, który staje się symbolem nowoczesności - tak na dzisiejszej konferencji prasowej mówił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W Ratuszu Minister Ziobro oraz Prezydent Ferenc podpisali deklarację ws. przekazania Zamku Lubomirskich do rąk władz Rzeszowa.
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc już od walczy od lat o to aby zamek Lubomirskich został przekazany miastu na cele kulturalne. Dla władz miasta budynek ten jest nie tylko miejscem wymiaru sprawiedliwości, ale także ważną pamiątką historyczną.

- Są dwie konsekwencje podpisania tego dokumentu. Pierwsza jest taka, że Zamek nareszcie trafi w ręce gospodarzy miasta. Mam nadzieję, że będzie on pięknie wkomponowywać w rozwój Rzeszowa, który z każdym rokiem staje się coraz mocniejszym symbolem nowoczesności i dynamicznego rozwoju. Mam nadzieję, że ten zamek będzie także symbolem łączącym piękną tradycję z nowoczesnością i będzie służyć także kulturze oraz mieszkańcami, którzy są związani z tym miastem - mówił Minister Zbigniew Ziobro.

Jest także druga konsekwencja podpisania tej deklaracji. Prezydent Tadeusz Ferenc zgodził się na przekazanie Ministerstwu działki na osiedlu Drabinianka. Zgodnie ze słowami Ministra Ziobry ma zostać ona wykorzystana na umacnianie na rzecz dobra ludzi wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju, szczególnie w Rzeszowie. - Przygotowujemy dużą inwestycję gwarantującą, że sądownictwo na Podkarpaciu będzie miało jak najlepsze warunki dla tych wszystkich, którzy w sądzie będą szukać rozwiązania sporów - podkreślał Zbigniew Ziobro.

Minister Ziobro: To nie tylko pamiątka architektoniczna

Minister Ziobro podkreślał też, że Zamek Lubomirskich od dzieciństwa kojarzy mu się nie tylko z piękną architekturą, wyjątkowym miejscem, ale też wspomnieniem trudnych losów Polski.

- Pan prezydent obiecał, że tutaj nie tylko zostaną w sposób właściwie upamiętnieni nasi bohaterowie, ale także będzie to miejsce na wspomnienie o dramatach, trudnych chwilach naszej historii, cierpieniu ludzi, którzy za niewinność i oddanie Polsce ponosili często największą cenę. Dla mnie jest szczególnie ważne miejsce, ponieważ na tym zamku byli sądzeni żołnierze WIN, w tym mój dziadek, który był skazany na dożywocie. Jest to także miejsce okrutnego traktowania i tortur polskich patriotów, żołnierzy i oficerów - podkreślał Minister.

Kiedy nowy budynek sądu w Rzeszowie

Dokument podpisany przez obydwie strony umożliwia faktyczną możliwość rozpoczęcie budowy nowego sądu. Sama budowa ma potrwać około 36 miesięcy. Przygotowywanie zaś dokumentacji może zająć ok. 18 miesięcy. Zatem nowego budynku mieszkańcy mogą się spodziewać najwcześniej za 4,5 roku.

- Od dzisiaj dysponujemy już działką na cele budowlane. Stajemy się zatem inwestorem i możemy tę działkę odrolnić. Kolejnymi etapami będzie wybór projektodawcy oraz wpisanie tej inwestycji do planu budżetowego na przyszły rok - dodał Minister Zbigniew Ziobro.