Już w kwietniu informowano o tym, że jeden z największych podkarpackich festiwali jednak odbędzie się w tym roku. Teraz natomiast pojawiły się oficjalne zapowiedzi oraz wzmianki, jakie atrakcje będą dostępne.

Co to jest Europejski Stadion Kultury?

Festiwal ten po raz pierwszy został zorganizowany w 2011 roku. Jego głównym założeniem jest, jak mówią sami organizatorzy, zapewnienie uczestnikom solidnej, intensywnej dawki doznań artystycznych. Obejmuje on szereg wydarzeń kulturalnych, takich jak:

  • Spektakle teatralne,

  • Występy taneczne,

  • Koncerty,

  • Warsztaty,

  • Pokazy,

  • Wystawy.

Częstymi elementami są też performac’y uliczne oraz prezentacje gier i fotografii. Nie brakuje także licznie zjeżdżających foodtrucków, które oferują dania z różnych kultur. Na koniec festiwalu zawsze organizowany jest koncert finałowy.

Co więcej, od 2013 roku ESK odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury. Jego założeniem jest integracja środowisk artystycznych miast Polski Wschodniej wraz z artystami krajów Partnerstwa Wschodniego. Należą do niego takie kraje, jak: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Jest to duże przedsięwzięcie kulturowe, realizowane przez Narodowe Centrum Kultury. Wschód Kultury organizowany jest przez 3 miasta polskie: Białystok, Lublin i Rzeszów.

Szczegóły tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury i Wschodu Kultury

Organizatorzy tych festiwali artystycznych ogłosili, że odbędą się one w terminie 25-27 czerwca bieżącego roku. Co prawda, nie ogłoszono jeszcze jacy artyści wezmą udział, ale na oficjalnym profilu wydarzenia zamieszczono informacje dotyczącą tego jakie wydarzeni będą miały miejsce. Uczestnicy festiwalu będą mogli m.in. obejrzeć widowisko teatralno-taneczne. Według zapowiedzi, odbędzie się też tajemniczy, niezwykły performance. Według oficjalnych doniesień, w ramach festiwalu, na ulicach Rzeszowa ma się też pojawić nowe graffiti, którego tematyką będzie fauna i flora.

Została także zapowiedziana konferencja prasowa, podczas której organizatorzy zdradzą kolejne szczegóły. Na oficjalnej stronie ESK widnieje także przypomnienie o tym, że wstęp na to wydarzenie kulturalne jest całkowicie darmowy.