W dniach 5-6 maja 2021 w Warszawie i w Rzeszowie odbywał się Kongres 590. W stolicy Podkarpacia omówione zostały kwestie m.in. budowania marki regionu, czy znaczenia Krajowego Planu Odbudowy.

Na czym polega Kongres 590? Główne założenia


Kongres 590 to cykliczne, coroczne wydarzenie gospodarcze. Skupia ono przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji. Biorą w nim udział przedsiębiorcy, menedżerowie, politycy, naukowcy i eksperci z dziedziny ekonomii. Pojawiają się także zagraniczni goście. Kongres służy wymianie opinii pomysłów, poglądów i doświadczeń.

Tegoroczna już 5 edycja odbyła się w formule hybrydowej., ze względu na panującą pandemię Covid-19. To oznacza, że debaty zaplanowane na 5 i 6 maja były transmitowane online. Natomiast studia, w których rozmawiają goście kongresu, zlokalizowano zarówno w Rzeszowie jak i w Warszawie. Łącznie zorganizowano 50 paneli dyskusyjnych, rozmieszczonych na 3 scenach.

Budowanie marki regionu Podkarpacia w słowach rzeszowskich polityków


To właśnie ta kwestia była najszerzej poruszana podczas kongresu. Marek Bajdak, pełniący funkcje prezydenta miasta, bardzo wysoko ocenił wartość marki Podkarpacia, jak i samego Rzeszowa. Zaznaczył przy tym, że nie można poprzestawać w dalszym rozwoju. Jak powiedział:

,,Konieczne jest jednak dalsze podejmowanie działań, aby utrzymać tę dobrą pozycję. Nic nie jest dane na zawsze. Mistrzostwo łatwiej zdobyć niż obronić, dlatego Rzeszów musi patrzeć w przyszłość i podejmować działania, które zachęcą młodych ludzi do pozostawania tutaj. A na te działania składa się dostęp do dobrej edukacji, do tanich mieszkań oraz do kultury i miejsc wypoczynku, czyli tego wszystkiego, co składa się na jakość”

Podczas Kongresu 590 w tej sprawie zabrał głos również marszałek Władysław Ortyl. Wskazał on, że należy rozwijać markę regionu poprzez pryzmat inteligentnych specjalizacji. Na czym one polegają? Odpowiedział sam marszałek:

,,Do promowania regionu wykorzystujemy nasze inteligentne specjalizacje, m.in. sztandarowe projekty i działania z dziedziny lotnictwa, kosmonautyki, motoryzacji, informatyki, ale również z dziedziny związanej z jakością życia. Myślę, że dziś, w czasach pandemii warto też o tych branżach mówić, bo wydawałoby się, że taka inteligentna specjalizacja, jaką jest lotnictwo nie jest podatna na różnego rodzaju zakłócenia, a tak się właśnie w tej chwili dzieje.”

Znaczenie Krajowego Planu Odbudowy według uczestników Kongresu 590


W obliczu uchwalonego w ostatnich dniach Krajowego Planu Odbudowy, oczywiście nie mogło zabraknąć wypowiedzi na ten temat. Politycy jasno podkreślali, że ma on ogromne znaczenie zarówno dla polskiej, jak i podkarpackiej gospodarki. O możliwościach jakie ze sobą niesie KPO mówiła m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej:

,,Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy maja pobudzić gospodarkę. Ale musimy je wydać do końca sierpnia 2026 roku. W ramach tego planu Polska może liczyć na 58 mld euro. Inteligentne specjalizacje stanowią temat przewodni we wszystkich komponentach KPO.”

Tematyka Kongresu 590 - wszystkie tematy paneli dyskusyjnych


Oprócz wyżej wspomnianych tematów dyskusji, pojawiły się też inne, zróżnicowane tematy. Omawiano np. sytuację gospodarczą po zmianach, jakie wywołała panująca epidemia Covid-19. Poruszono również kwestie:

  • neutralności klimatycznej,

  • inwestycji kolejowych,

  • drogi Via Carpatia.

Dyskutowano także na temat paliw przyszłości. Jednak na publikację konkretnych postanowień musimy jeszcze poczekać.