9 maja 2021 roku została przeprowadzona pierwsza tegoroczna akcja ,,Motocykl". Ma ona na celu sprawdzenie czy kierowcy jednośladów przestrzegają przepisów drogowych. Wydano już pierwsze mandaty.

Akcja ,,Motocykl” 2021-podsumowanie kontroli


Wraz z nadejściem wiosny i poprawą pogody na podkarpackie drogi wyjechali również motocykliści. W związku z tym ruszyła także akcja ,,Motocykl”, przeprowadzana w ramach ogólnopolskiej kampanii ,,Jednośladem bezpiecznie do celu". W niedziele miała miejsce pierwsza z nich w tym roku.

Funkcjonariusze dokonywali kontroli w całym województwie. Jak mówią policjanci, szczególną uwagę zawsze zwracają na niechronionych uczestników ruchu drogowego (bez zabezpieczenia w postaci auta). Są to piesi, rowerzyści i właśnie motocykliści. Wynika to z faktu, że wypadki z ich udziałem najczęściej kończą się tragicznie.

Dlatego, aby zapobiec zdarzeniom z ich udział powstała właśnie akcja kontroli przestrzegania praw ruchu drogowego. W ciągu całego dnia funkcjonariusze skontrolowali 390 motocyklistów i motorowerzystów. Niestety nie obyło się bez naruszeń i mandatów. Policjanci koncentrowali się na sprawdzaniu:

  • Stanu technicznego pojazdów,

  • trzeźwość kierujących,

  • prędkości, z jaką się poruszali.

Kontrole wykazał 117 naruszeń, z czego najwięcej dotyczyło nadmiernej prędkości. Przekroczyło ją 53 kierujących jednośladami. 12 wykroczeń dotyczyło niewłaściwego wyprzedzania lub omijania. Ponadto stwierdzono, że 10 kierowców nie miało wymaganych uprawnień, a stan techniczny 12 pojazdów był niewłaściwy. Pocieszający jest w tym jednak fakt, że wszyscy skontrolowani byli trzeźwi, nikt nie jechał pod wpływem alkoholu.

Zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów-kto jest im winny?


Przy okazji pierwszej tegorocznej akcji ,,Motocykl” funkcjonariusze przypomnieli o smutnych statystykach wypadków związanych z jednośladami. Mają one przypomnieć o tym, dlaczego warto przestrzegać zasad ruchu drogowego. Bowiem w 2020 roku na Podkarpaciu doszło aż do 175 wypadków z udziałem motocyklistów/motorowerzystów. Niestety 16 z zakończyło się śmiercią motocyklisty. Natomiast w bieżącym roku odnotowano już 22 takie wypadki, w których życie straciło 5 osób.

Przy tym należy jednak zwrócić uwagę, że do niemal połowy wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści lub ich pasażerowie, przyczynili się inni użytkownicy dróg. Według prowadzonych przez policję statystyk winnymi najczęściej są kierujący samochodami osobowymi. Główne przyczyny to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Natomiast ze strony motocyklistów najczęstszym błędem wciąż jest jazda z nadmierną prędkością. Nagminnie dochodzi także do nieprawidłowego wyprzedzania. Motocykliści mają też problemy z niezachowanie bezpiecznej odległości.

Wynikiem tych błędów często jest utrata zdrowia lub życia, dlatego funkcjonariusze apelują o szczególną ostrożność na drogach.