Inwestycja ma zostać zrealizowana w parku na osiedlu Miłocin w Rzeszowie. Jest to projekt wybrany przez mieszkańców w ramach ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Gdzie i kiedy powstanie pierwsza tężnia solankowa w Rzeszowie?


Tężnia solankowa powstanie w parku szkolnym przy Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości na ul. Miłocińskiej 75. Dzięki duże powierzchni tego teren, ponieważ jest to aż ok. 2,5 ha, park zostanie też wzbogacony o nową strefę relaksacyjno-zdrowotną.

Budowa obecnie jest na etapie ogłoszonego przetargu na wykonanie tężni. Podczas niego ma zostać wyłoniona firma, która opracuje koncepcję i dokumentację projektową budowy tężni solankowej. Zainteresowane przedsiębiorstwa mogą zgłaszać swoje projekty 20 maja br. Wybrany wykonawca na dostarczenie zamawianych przez miasto dokumentów będzie miał 100 dni od daty podpisania umowy.

Po wykonaniu niezbędnej dokumentacji projektowej tężni oraz terenu wokół niej możliwe będzie przejście do kolejnego etapu budowy terenów rekreacyjnych. W następnej kolejności Urząd Miasto ogłosi przetarg na wybór wykonawcy, który zrealizuje inwestycję.

Tężnia solankowa i strefa relaksacyjno-zdrowotna w Rzeszowie


Nowy obiekt będzie posiadał drewnianą konstrukcję, z wypełnieniem z gałązek tarniny lub witek wierzbowych. Tężnia zostanie dodatkowo wyposażona w wiele innych nowoczesnych rozwiązań. Opisane zostały one przez Urząd Miasta Rzeszowa:

,, -Tężnia będzie oświetlona, wyposażona w czujnik zmierzchowy. Wokół obiektu będą ustawione ławki. Do zadań wykonawcy w ramach zagospodarowania terenu będzie należało także zaprojektowanie przebudowy terenu wraz zieleńcem i układem komunikacji wewnętrznej a także budowy niezbędnych sieci, instalacji i przyłączy. Nawierzchnia wokół tężni będzie mineralno-żywiczna. Częścią zadania będą także nasadzenia ozdobnych bylin i krzewów. Przestrzeń ta stworzy strefę relaksacyjno-zdrowotną, dostępną dla mieszkańców. Na terenie parku powstanie monitoring.”