Pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego Polska 2050 Włodzimierz Zydorczak poinformował we wtorek, że zgłosił do Miejskiej Komisji Wyborczej kandydaturę Małgorzaty Grzywy w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa.
Komitet wyborczy Małgorzaty Grzywy, która w latach 2010-2014 była wójtem gminy Oświęcim, nie jest tożsamy z ruchem Szymona Hołowni.

To już druga próba rejestracji w komisji wyborczej Grzywy jako kandydatki KW Polska 2050 na prezydenta Rzeszowa. W kwietniu br. Miejska Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji jej kandydatury w wyborach z powodu braku wymaganej liczby podpisów.

We wtorek Zydorczak powiedział, że dokonał zgłoszenia Grzywy. - Złożyliśmy dodatkowe 1656 podpisów na 185 kartach. Łącznie zebraliśmy blisko cztery tysiące podpisów poparcia. Złożyliśmy wszystkie stosowne dokumenty i czekamy na decyzję komisji - dodał pełnomocnik KW Polska 2050.

Obecna na konferencji Grzywa podziękowała wszystkim osobom, które były zaangażowane w zbieranie podpisów. - Mam nadzieję, że w najbliższych dniach poznamy stanowisko Miejskiej Komisji Wyborczej. Proszę trzymać kciuki - dodała kandydatka.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19. Wybory pierwotnie były zaplanowane na 9 maja br., ale w związku z pandemią premier przesunął termin na 13 czerwca br.

Komisja wyborcza zarejestrowała do tej pory czterech kandydatów. Są to wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność"; proponowany i wspierany w trakcie kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.