Ambulans trafi do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Jego całkowity koszt to 1,1 mln zł, a w tym 880 tyś zł złotych sfinansuje Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w ramach dotacji celowej z budżetu państwa.
Na samo zakończenie wizyty na Podkarpaciu premier Mateusz Morawiecki zrobił jeszcze jeden prezent dla stolicy Podkarpacia. Po szumnym ogłoszeniu, że Ewa Leniart jest najlepszą kandydatką zarówno na dobrą oraz złą pogodę, oraz zapowiedzi, że Podkarpaciu będzie stolicą wodorową, przekazał jeszcze bon na zakup nowej karetki neonatologicznej dla Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2.

Do KSW nr 2 w Rzeszowie trafi nowa karetka neonatologiczna

Ambulans neonatologiczny jest podstawowym elementem do zapewnienia całodniowej gotowości zespołu transportowego noworodkowego „N”. Różni się od zwykłego ambulansu wyposażeniem, który składa się ze specjalistycznego inkubatora na podstawie z zawieszeniem hydropneumatycznym, dzięki któremu ograniczone są wstrząsy podczas transportu wcześniaków i noworodków oraz kompletem sprzętu medycznego, w tym m.in. respiratora transportowego, pomp infuzyjnych, nawilżaczy i kardiomonitora.

- To wysokospecjalistyczna karetka z dopasowanym wyposażeniem dla noworodków. W wielu częściach Podkarpacia zdarzają się trudne przypadki porodowe, które będą one trafiały do naszego szpitala, gdyż mamy wyspecjalizowaną kadrę lekarską – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Wyjazdowy zespół sanitarny typu „N” udziela świadczeń noworodkom i wcześniakom w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Zakres pomocy obejmuje pomoc doraźną i transport sanitarny. Zapewnienia bezpieczny transport najmłodszych pacjentów z ciężkimi schorzeniami z poważnymi wadami wrodzonymi wymagającymi specjalistycznej diagnostyki i leczenia z oddziałów macierzystych do klinik specjalistycznych zlokalizowanych np. w Krakowie, Warszawie, Katowicach.

- Zakup karetki to kluczowa sprawa dla stworzenia Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka funkcjonującym przy KSW nr 2. Była to istotna potrzebna, gdyż do tej pory mam na Podkarpaciu tyko dwie takie karetki, z której jedna ze względu na swój przebieg została usunięta z użycia, dlatego jest to istotny zakup z punktu widzenia naszych najmłodszych pacjentów - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.