Dzięki międzynarodowej współpracy funkcjonariuszów z Polski i Wielkiej Brytanii udało się zatrzymać poszukiwanego listami gończymi mężczyznę. Wydano na niego Europejski Nakaz Aresztowania.

Wyrok zapadł, a skazany zniknął-ukrywał się kilka lat


Wyrok w sprawie 33-letiego mieszkańca zapadł już w styczniu 2018 roku. Został on skazany na karę 4 lat pozbawienia wolności. Na liście zarzutów znalazły się m.in. przestępstwa narkotykowe oraz prowadzenie pojazdu mimo cofniętych uprawnień do kierowania. Skazany jednak nie poddał się karze i ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości.

Od samego początku policjanci z komendy miejskiej w Przemyślu, prowadzili poszukiwania 33-letniego mężczyzny, za którym wydano trzy listy gończe. Przełomem w sprawie okazała się informacja, według której poszukiwany miał ukrywać się poza granicami Polski. Wtedy Sąd Rejonowy w Przemyślu wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania oraz wszczął poszukiwania międzynarodowe.

Międzynarodowe poszukiwania skazańca z Przemyśla


Początkiem stycznia 2020 roku, sprawę przejęli kryminalni z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Poszukiwań Celowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Funkcjonariusze sprawdzali każdy trop, weryfikowali wszystkie informacje. W trakcie wykonywanych czynności ustalili, że mężczyzna zmienił miejsce swojego zamieszkania, wygląd i posługuje się danymi innej osoby.

Kolejnym dużym krokiem w śledztwie było ustalenie, w którym kraju znajduje się uciekinier. W kwietniu bieżącego roku funkcjonariusze potwierdzili, że znajduje się on na terenie Anglii. Z ich informacji wynikało, że i tam może dokonywać podobnych przestępstw, jakich dopuszczał się na terenie naszego kraju.

Zdobyte informacje zostały przekazane do zespołu ENFAST w Wydziale Poszukiwań Komendy Głównej Policji. Jest to policyjna międzynarodowa sieć współpracy, która zajmuje się poszukiwaniem najgroźniejszych przestępców. W nowo powstałej grupie National Extradition Unit International Crime Coordination Centre, od tego momentu pracowali zarówno polscy, jak i angielscy policjanci.

Efektem wspólnych działań tej grupy było zatrzymanie poszukiwanego 33-latka z Przemyśla. Doszło do niego kilka dni temu, na jednej z ulic, w Wielkiej Brytanii. Mężczyzna zmienił swój wygląd, zapuścił włosy. Posługiwał się również danymi innej osoby. Jednak to zmyliło policjantów, którzy trafnie go zidentyfikowali. Mieszkaniec Przemyśla oczekuje teraz na ekstradycje do Polski.