W sobotnie przedpołudnie w Rzeszowie odbyło się zaprzysiężenie 75 nowo wyszkolonych żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości wzięli udział m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wojska Obrony Terytorialnej, potocznie "Terytorialsi", liczą już 29 tys. żołnierzy. To najmłodsza, dynamicznie się rozwijająca. formacja Wojska Polskiego. - Żołnierze Wojska Polskiego są zawsze gotowi, są zawsze blisko tych, którzy potrzebują pomocy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas ceremonii złożenia przysięgi wojskowej przez nowo wyszkolonych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej liczy 3,6 tys. żołnierzy podzielonych na pięć batalionów lekkiej piechoty, które stacjonują w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Ochotnicy z PBOT na co dzień ćwiczą razem z żołnierzami zawodowymi z 21. Brygady Strzelców w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.Minister Błaszczak wręczył listy gratulacyjne

Minister Obrony Narodowej wręczył listy gratulacyjne żołnierzom i żołnierkom najbardziej wyróżniającym się podczas służby w minionym roku. - Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udowodnili swoją służbą przydatność, pomoc jaką nieśli wszystkim potrzebującym. Nieśli pomoc nie tylko w czasie epidemii, ale także w czasie klęsk żywiołowych. Wielokrotnie tu, w województwie podkarpackim miałem okazję do rozmów z żołnierzami. Zawsze słyszałem słowa o ich ofiarności, oddaniu. To były słowa, ale także i czyny i podkreślił minister.

Jak zostać żołnierzem WOT?

Aby zostać żołnierzem WOT trzeba przejść kwalifikacje, a następnie odbyć 16-dniowe szkolenie podstawowe (w przypadku osób, które nie odbyły służby wojskowej). Natomiast rezerwiści odbywają 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Szkolenie dotyczy musztry, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.:
- utrzymanie powszechnej gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej,
- ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego,
- współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego,
- kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotyczno-obywatelskich.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.