Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (27.05.2021) na ul. Dołowej, Grzegorz Braun podjął walkę w obronie rzeszowskich terenów zielonych. Tym razem są one zagrożone budową sądu. W jaki sposób kandydat na prezydenta Rzeszowa zamierza ochronić rzeszowską zieleń przed wymiarem sprawiedliwości?

Kto w kampanii jest za, a kto przeciw zieleni?


Podczas dzisiejszego wystąpienia nie zabrakło też oskarżeń wobec pozostałych kandydatów. Grzegorz Braun poinformował, że minister Marcin Warchoł forsuje budowę Sądu Okręgowego w Rzeszowie, na terenach zielonych osiedla Drabinianka. Twierdzi przy tym, że ta lokalizacja jest nie uzasadniona. Co więcej, budowie tej sprzeciwiają się sami mieszkańcy osiedla.

Tereny zielone, czy nowy budynek sądu? Oto jest pytanie…


Zamiast niszczenia zieleni Grzegorz Braun i jego współpracownicy proponują, aby nowy sąd powstał w innej lokalizacji. Nowe miejsce budowy miałoby się znaleźć na ul. Dołowej w Rzeszowie, tuż obok istniejącego już Sądu Rejonowego. Pisał o tym również Jacek Ćwięka, Rzecznik Prasowy KWW "Grzegorz Braun - Konfederacja":

,, Drabinianka jest obecnie największym osiedlem Rzeszowa i wciąż się rozbudowuje, potrzebuje więc terenów do rekreacji i wypoczynku. Tymczasem w samym centrum miasta znajduje się działka - ostatnia tak duża działka w zasobach Urzędu Miasta, która idealnie nadaje się na miejsce pod budowę nowego budynku Sądu Okręgowego, a także innych budynków, służących jako budynki administracyjne Urzędu Miasta, które w tej chwili rozsiane są po całym mieście.”

Polityczne plusy i minusy zmiany lokalizacji nowego sądu


Według Grzegorza Brauna, nowa lokalizacja Sądu Okręgowego i administracji miejskiej byłaby z korzyścią dla mieszkańców, ale i dla samych urzędników. Jednak jest to niemożliwe. Kandydat na prezydenta podał informacje, według których inwestycje na tej działce zostały zablokowane. Dodał też, że nie ma podanych dokładnych przyczyn takiej decyzji. Poseł dotarł jedynie do sugestii, według których na tym terenie znajduje się ropa. Mimo wszystko to jeszcze nie barak zasadności budzi największe obawy Grzegorza Brauna. Wyraził on swoje zaniepokojenie inną kwestią:

,,Największe wątpliwości budzi raptowność zmiany decyzji co do zagospodarowania tego terenu przy ulicy Dołowej. […]Dodatkową, szczególną okolicznością jest wyrok Sądu Najwyższego, stwierdzający nieważność decyzji o lokalizacji nowego obiektu Sądu Okręgowego na osiedlu Drabinianka.”

Sprawa ma jednak charakter rozwojowy i na jej wyjaśnienie trzeba jeszcze poczekać.