Janusz Sepioł, architekt i historyk był gościem debaty na temat przestrzeni i jej wpływu na jakość życia w mieście zorganizowanej przez Konrada Fijołka. - Aby nikt nie był dyskryminowany, czy to ze względu na niepełnosprawność, wiek, czy z innych powodów - mówił kandydat na prezydenta Rzeszowa.
O przestrzeni i jej wpływie na jakość życia mieszkańców Rzeszowa, rozmawiali wczoraj na spotkaniu z Konradem Fijołkiem, kandydatem na prezydenta Rzeszowa, rzeszowscy urbaniści i architekci, radni i samorządowcy.

Rozmowa dotyczyła wyzwań, jakie stoją przed Rzeszowem na najbliższe lata i kierunku, w jakim miasto powinno się rozwijać, aby każdy mieszkaniec czuł się w nim dobrze.

W rozmowach brał również udział Janusz Sepioł, architekt i historyk sztuki, w latach 2002-2006 Marszałek Województwa Małopolskiego, autorytet w dziedzinie urbanistyki przestrzeni, który podkreślał ważny moment i strategiczną rolę Rzeszowa.

- To jest, wydaje mi się, czas, żeby się troszeczkę zastanowić, czy ten pędzący Rzeszów zawsze pędzi w najlepszą stronę, czy czegoś nie zaniedbuje, a czy może są jakieś szanse i możliwości, po które trzeba sięgnąć. Bo model rozwoju miasta jest niesłychanie ważny - mówił Janusz Sepioł.

Zauważył, że miasto przyszłości powinno być:
  • miastem smart

  • miastem głębokiej ekologii

  • miastem zdolnym do włączania mieszkańców do działania

- Rzeszów jest jednym z nielicznych miast, które nie musi się troszczyć o to, że traci liczbę mieszkańców, a to jest troska większości polskich miast. Ale ten Rzeszów stoi przed problemem przejrzenia i zbudowania na nowo swojej strategii rozwoju i spiętego z nim studium rozwoju miasta - powiedział Janusz Sepioł.
Janusz Sepioł, architekt i historyk sztuki
Janusz Sepioł, architekt i historyk sztuki


Konrad Fijołek: Przestrzeń ma decydujący wpływ na jakość życia mieszkańców

Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa, tak podsumował dzisiejsze konsultacje: -Wszyscy zgadzamy się z tym, że przestrzeń ma decydujący wpływ na jakość życia. Ona decyduje także o tym, gdzie i jaką mamy pracę, decyduje o tym, gdzie i jak nam się mieszka, żyje i spędza wolny czas. Decyduje też o sprawach zdrowotnych -mówił Konrad Fijołek.

Podczas dyskusji ustalono najważniejsze zasady przyszłej współpracy miasta, ze środowiskiem rzeszowskich architektów, urbanistów i z mieszkańcami:
  • rozmowy i konsultacje ze środowiskiem rzeszowskich architektów i urbanistów

  • istotna rola studium rozwoju miasta i małych interwencji urbanistycznych, gdzie pieniądze publiczne, dobrze zainwestowane, wywołają dobre inwestycje prywatne i zmienią środowisko zamieszkania

  • spójna wizja roli architekta miejskiego

  • konkursy na projektowanie budynków publicznych

  • równowaga pomiędzy rozwojem i ekologią, zielenią i zabudową

  • regularne konsultacje z Radami Osiedli i mieszkańcami, szersza polityka informacyjna miasta