Jacek Jaśkowiak Prezydent Poznania i Konrad Fijołek, kandydat na Prezydenta Rzeszowa, na konferencji prasowej przed rzeszowskim Urban Labem podsumowali dzisiejszy, wspólnie spędzony dzień, poświęcony wprowadzaniu rozwiązań smart, ekologicznych i nowoczesnych, wymianie pomysłów na tematy unowocześniania obu miast i konkretnych działań w tej dziedzinie.
Wizyta Prezydenta Poznania rozpoczęła się od porannej inauguracji sezonu rowerowego w Miasteczku Ruchu Drogowego w Rzeszowie, gdzie oddano do dyspozycji mieszkańców najnowocześniejsze w Polsce rowery miejskie, rowery elektryczne.

- Od wielu lat staramy się propagować jeżdżenie rowerami, propagować korzystanie z wypożyczalni, które w Rzeszowie udaje się zawsze zrobić w tej wersji najnowocześniejszej 4.0. Gdzie wszędzie można je pożyczyć i wszędzie można je oddać, w taki sposób mimo wszystko regulowany – powiedział Konrad Fijołek na porannej inauguracji sezonu rowerowego.

- Rzeszów jest dzisiaj dla wszystkich najważniejszy i dla firmy Blinkee też, ale mam nadzieję, że do Poznania też zawitają takie piękne rowery, bo też byśmy chcieli – powiedział Jacek Jaśkowiak.
Jacek Jaskowiak i Konrad Fijołek
Jacek Jaskowiak i Konrad Fijołek

Kolejne spotkanie Jacka Jaśkowiaka i Konrada Fijołka odbyło się w gronie aktywistów miejskich, z udziałem grupy tematycznej Smart Living oraz Zespołu Mobilności. Dyskutowano na tematy rozwiązań smart w Rzeszowie. W tym również na temat aplikacji mobilnej dot. naszego miasta, prezentowanej na konferencji prasowej Konrada Fijołka, w ubiegłym tygodniu. Aplikacji, która obecnie pomaga sztabowi Konrada Fijołka, w kontakcie z wyborcami, a w przyszłości ma służyć wszystkim mieszkańcom Rzeszowa.

Konrad Fijołek, zaznaczył, że Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania jest doskonałą osobą do dzielenia się doświadczeniami na temat tego, czym jest nowoczesne, europejskie miasto, służące swoim mieszkańcom. – Wymienialiśmy się doświadczeniami w ramach inicjatywy Urban Lab, którą udało i się w Rzeszowie współtworzyć. Rozmawialiśmy jak przestrzeń publiczną w mieście tworzyć bardziej przyjazną i przyjemną. Jak tworzyć programy dla mieszkańców, które służą różnym grupom wiekowym. Wreszcie, jak budować pomyślność gospodarczą miasta, co jest niezwykle istotne w obecnym czasie.
Jacek Jaskowiak i Konrad Fijołek
Jacek Jaskowiak i Konrad Fijołek

Jacek Jaśkowiak podkreślił wspólne zagraniczne doświadczenia, swoje i Konrada Fijołka. To kilka miesięcy w Niemczech, w mieście Bielefeld, gdzie mogli zobaczyć nowe rozwiązania, gdzie nauczyli się otwartości, rozumienia potrzeb mieszkańców i zobaczyli jak ważne jest czerpanie z doświadczeń innych i zmienianie swojego miasta w przyjemniejsze do życia.

- Świat się zmienia i przy wielkim szacunku dla mojego kolegi Ferenca, gdyż znamy się dobrze, mam też świadomość że następuje zmiana pokoleniowa i na pewne rzeczy można spojrzeć inaczej, można spojrzeć odważniej – powiedział Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania.
Jacek Jaskowiak i Konrad Fijołek
Jacek Jaskowiak i Konrad Fijołek

Zwrócił się też bezpośrednio do Konrada Fijołka: - Rzeszów jest piękny. Cieszę się z tej dzisiejszej przejażdżki rowerowej i jestem przekonany, że wygrasz te wybory, że będziesz razem z nami współpracował, bo my się dzielimy doświadczeniami…dzielimy się know-how.