W kraju zanotowano 726 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Największą ilość ponownie wykryto na Śląsku - 137. Na Podkarpaciu odnotowano 33 nowe zakażenia. W dniach od 3 do 5 sierpnia zmarło 4 mieszkańców województwa podkarpackiego.
Ministerstwo Zdrowia w najnowszym komunikacie poinformowało o 726 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To o 86 więcej niż wczoraj! Największą ilość ponownie wykryto na Śląsku - 137, w Małopolsce (118), w Mazowieckiem (107) i Wielkopolskim (89). Na Podkarpaciu odnotowano 33 nowe zakażenia. WSSE w Rzeszowie poinformowała także o śmierci 4 osób. Od początku epidemii na podkarpaciu, badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1500 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 828 osób wyzdrowiało. Odnotowano 67 zgonów.

Wirus miał być w odwrocie?

Jeszcze na początku lipca premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że "nie trzeba się już bać koronawirusa, bo jest on w odwrocie". Dziś, miesiąc po wyborach prezydenckich, Ministerstwo Zdrowia niemal codziennie notuje rekordy zachorowań. Umierają głównie osoby starsze, które miały "choroby współistniejące". Epidemiolodzy szacują, że w Polsce COVID-19 mogło do tej pory przechorować nawet 2 mln osób! Występujące u nich objawy przypominały przeziębienie oraz grypę. Nadal zatem nie wiemy, jaki jest dokładny bilans zachorowań i zgonów. Wiemy jedynie, że o ile na grypę umiera 0,1 proc. zarażonych, to na COVID-19 już 3,5 proc. To jest główny powód zastosowania wiosną lockdownu gospodarki i wprowadzania obecnych obostrzeń.


Cztery osoby zmarły

W dniach od 3-5 sierpnia zmarło 4 mieszkańców województwa podkarpackiego.
- W dniu 3 sierpnia w Szpitalu Powiatowym w Lubaczowie (mieszkaniec powiatu lubaczowskiego), w dniu 4 sierpnia w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie (mieszkaniec powiatu rzeszowskiego) w dniu 5 sierpnia w CM Szpital w Łańcucie 2 osoby (mieszkanki miasta Przemyśla). - informuje dr Adam Sidor - Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor SanitarnyW mediach społecznościowych pojawiają się filmy przedstawiające interpretacje wyborców na temat słów premiera Morawieckiego wzywającego do pójścia na wybory. Prezentujemy jeden z nich:


Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 38 osób, 2574 poddane jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 504 osoby. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 101 osób.


Kolejne 3 osoby, które wyzdrowiały to mieszkańcy miasta Przemyśla, powiatu lubaczowskiego i jarosławskiego.

Nowe 33 potwierdzone przypadki to:
1 osoba powiat bieszczadzki (kobieta)
1 osoba powiat jarosławski (kobieta)
3 osoby powiat jasielski (dwóch mężczyzn i kobieta)
1 osoba powiat lubaczowski (mężczyzna)
3 osoby powiat łańcucki (mężczyźni)
9 osób powiat przemyski (osiem kobiet i mężczyzna)
3 osoby miasto Przemyśl (dwie kobiety i mężczyzna)
1 osoba powiat przeworski (kobieta)
3 osoby powiat rzeszowski (dwie kobiety i mężczyzna)
3 osoby miasto Rzeszów (dwie kobiety i mężczyzna)
1 osoba powiat sanocki (mężczyzna)
3 osoby powiat stalowowolski (dwie kobiety i mężczyzna)
1 osoba miasto Tarnobrzeg (kobieta)