Sieć sanitarna w starszej części Rzeszowa w niektórych miejscach wymaga pilnej interwencji. Tak jest m. in. na fragmencie ulicy Lenartowicza, gdzie sieć była już w złym stanie.
Budowa nowej i przebudowa starej sieci odbywa się na 245-metrowytm odcinku ulicy Lenartowicza.

Zastosowano nowoczesną technikę wymiany rur. To szczególnie istotne w miejscach o dość dużym zagęszczeniu zabudowy, gęsto zaludnionej, ale także w sytuacji, kiedy pod powierzchnią jezdni znajduje się wiele różnych innych instalacji. To powoduje kolizje.

- Zastosowaliśmy metodę bezwykopową właśnie z tych powodów. Dodatkowo brak konieczności rozkopywania jezdni pozwala znacznie ograniczyć inwestycję w czasie - mówi Paweł Olech z działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Tłumaczy na czym polega zastosowana technika: - Rura kanalizacyjna przepychana jest pod gruntem. Wykopy są konieczne tylko w miejscach tzw. komór startowych i studzienek. Nową rurę umieszcza się pod gruntem na dwa sposoby. Pierwszy to umieszczenie jej w starej, a drugi polega na wykonaniu przewiertu w gruncie i przeciągnięciu nowej rury kanalizacyjnej do docelowego miejsca - dodaje Paweł Olech.

Koszt przebudowy i budowy kanalizacji pod ulicą Lenartowicza to 1 milion 200 tysięcy złotych. Przebudowa wraz z połączeniem sieci z przepompownią przy Hetmańskiej zakończy się 13 sierpnia 2021 roku.

Więcej na temat inwestycji w Rzeszowie oraz w regionie pisaliśmy tutaj: Biznes i finanse