Przedstawiamy Państwu wyniki sondażu exit poll przeprowadzonego dziś w Rzeszowie przez Instytut Badań Samorządowych. Zobacz kogo poparli mieszkańcy stolicy Podkarpacia. Zapoznaj się z rozkładem ich głosów ze względu na płeć, wiek, wykształcenie i decyzje wyborcze w poprzednich latach.
W wyborach prezydenckich w stolicy Podkarpacia bierze udział 4 kandydatów: wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek (popierany przez większość partii opozycyjnych), wojewoda podkarpacka Ewa Leniart (popierana przez Prawo i Sprawiedliwość), wiceminister Marcin Warchoł (popierany przez Solidarną Polskę i Porozumienie oraz, co najważniejsze, byłego prezydenta Tadeusza Ferenca), a także poseł Grzegorz Braun (popierany przez Konfederację).

Poniżej przedstawimy wyniki sondażu wykonanego przez IBS:

Według sondaży exit poll to Konrad Fijołek wygrał pierwszą, a zarazem ostatnią turę przedterminowych wyborów na prezydenta Rzeszowa. Kandydat opozycji zdobył 56 proc. głosów.

Druga była Ewa Leniart - 25,10 proc., trzeci Grzegorz Braun - 9,8 proc. Z kolei na czwartym miejscu znalazł się Marcin Warchoł - 9.3 proc. głosów.


Konrad Fijołek prezydent Rzeszowa
screenshot portal politykalokalna.pl


Wybory na prezydenta Rzeszowa: Wyniki z podziałem na płeć

Według sondaży exit poll na Konrada Fijołka głosowało 58,16 proc. kobiet, z kolei 52,93 proc. to byli mężczyźni. Na Ewę Leniart głosowało 25,52 proc. kobiet, z kolei 23,60 proc. stanowili mężczyźni.

Z kolei na Grzegorza Brauna tylko 6,66 proc. kobiet głosowało, z kolei 11,84 proc. stanowili mężczyźni. Zaś na Marcina Warchoła głosowało 9,26 proc. kobiet, z kolei 9,93 proc. to byli mężczyźni.
screenshot portal politykalokalna.pl


Wybory na prezydenta Rzeszowa: Jak głosowano w poszczególnych grupach wiekowych?

Wiemy jeszcze, jak głosowali rzeszowianie z poszczególnych grup wiekowych. Warto zobaczyć, jak głosowali najmłodsi, a jak najstarsi i czym różniły się ich wybory. Wśród wszystkich roczników bezwzględnie dominował Konrad Fijołek.

Młodsi (18-29 i 30-39) na drugim miejscu najczęściej wskazywali Grzegorza Brauna. W pozostałych grupach wiekowych drugim najczęstszym wskazaniem była Ewa Leniart. Te same roczniki najrzadziej głosowały na Grzegorza Brauna.
Rzeszów wybiera prezydenta. Wyniki exit poll
screenshot portal politykalokalna.pl


Wybory na prezydenta Rzeszowa: Wyniki z podziałem na wykształcenie

Poznaliśmy także dane dotyczące wykształcenia głosujących na poszczególnych kandydatów. Respondentów podzieliliśmy na tych z wykształceniem podstawowym, średnim, zawodowym i wyższym.

Z kolei osoby z wykształceniem średnim i wyższym najczęściej głosowały na Konrada Fijołka. Natomiast wyborcy z wykształceniem zasadniczym zawodowym i średnim najczęściej popierali Ewę Leniart.
screenshot portal politykalokalna.pl


Wybory na prezydenta Rzeszowa: Jak głosowali wyborcy z wyborów samorządowych 2018?

Warto jeszcze przyjrzeć się temu, jak osoby popierające poszczególnych kandydatów głosowały w wyborach samorządowych 2018. Wiemy także, ilu z nich głosowało wcześniej na Tadeusza Ferenca, Wojciecha Buczaka lub innego kandydata na prezydenta Rzeszowa. Co ciekawe, największa części byłych wyborców poprzedniego prezydenta Rzeszowa poparła Konrada Fijołka.

Ich drugim najczęstszym wyborem była Ewa Leniart, a dopiero trzecim Marcin Warchoł. Osoby, które w 2018 popierały Wojciecha Buczaka, obecnie najczęściej głosowały na kandydatkę popieraną przez PiS, a najrzadziej – na Konrada Fijołka.
Wybory na prezydenta Rzeszowa: Jak głosowali wyborcy z wyborów samorządowych 2018?
screenshot portal politykalokalna.pl


Wybory na prezydenta Rzeszowa: Jak głosowali wyborcy z wyborów parlamentarnych 2019?

Kandydaci w obecnych wyborach nie odpowiadają w sposób prosty podziałom partyjnym w polityce krajowej. Zarówno partie opozycyjne, jak i rządzące popierają po dwóch kandydatów. Spojrzymy więc też, jak głosowały osoby, które w wyborach parlamentarnych 2019 poparły PiS, KO, SLD, Konfederację lub PSL.

Jeśli chodzi o wyborców Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, w przytłaczającej większości poparli oni Konrada Fijołka. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oczywiście najczęściej wybierali kandydatkę popieraną przez właśnie tę partię, a dopiero w drugiej kolejności – Marcina Warchoła. Wyborcy Konfederacji, jeśli pominąć oczywiste wskazania na Grzegorza Brauna, najczęściej wybierali Konrada Fijołka.
Wybory na prezydenta Rzeszowa: Jak głosowali wyborcy z wyborów samorządowych 2018?
screenshot portal politykalokalna.pl


Instytut Badań Samorządowych przeprowadził 13 czerwca w Rzeszowie sondaż exit poll we współpracy z Kołem Naukowym Human Rights działającym przy Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Opiekunami naukowymi koła są dr hab. Krzysztof Żarna, prof. UR i dr inż. Maciej Milczanowski. Prezesem organizacji jest Katarzyna Cyrkun. W badaniach wzięli również udział studenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Politologii z Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Przypominamy, że studenci Koła Naukowego Human Rights w dniach 8-9 czerwca na zlecenie portalu Rzeszow112.pl przeprowadzili sondaż, którego wyniki są bardzo podobne do dzisiejszych! Nasz sondaż zajdziesz TUTAJ

Instytut Badań Samorządowych należy do Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. IBS po wyborach samorządowych w 2018 roku został nagrodzony przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ za najdokładniejsze badania przedwyborcze w miastach.

Zobacz live z wieczoru wyborczego Konrada Fijołka!