W Rzeszowie zainaugurowano program „Prosto po czyste powietrze” PGNiG Obrót Detaliczny. W jego ramach eksperci spółki zapewnią m.in. doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu „Czyste powietrze”. Partnerem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Obecny na inauguracji prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha przypomniał, że firma sprzedaje gaz dla ponad 7 mln klientów na terenie całego kraju.

- „To właśnie klienci, którzy korzystają z gazu, są w naszej spółce na pierwszym planie. W związku z tym, tam, gdzie pojawia się możliwość wsparcia kompleksowych, realnych i rzetelnych programów, chcemy być obecni jako spółka i chcemy te programy wspierać” – zadeklarował.

Prezes Mucha doprecyzował, że ma na myśli program „Czyste powietrze”, dzięki któremu jest szansa na realną walkę ze smogiem. Korzyści z instalacji kotła gazowego, to m.in. zerowa emisja pyłów i dwukrotnie mniejsza dwutlenku węgla niż w przypadku kotła węglowego.

- „Na Podkarpaciu pozostało 230 tys. kopciuchów, czyli starych kotłów na paliwa stałe, które trzeba wymienić. Prawo miejscowe, czyli uchwała samorządu województwa z kwietnia 2018 roku mówi jasno i wyraźnie, że kotły starsze niż 10-cio letnie lub te, które nie posiadają tablicy znamionowej - do końca tego roku powinny zostać wymienione. Zachęcam Państwa do tego, żeby tym pierwszym produktem wymiany źródła ciepła był właśnie kocioł gazowy” – podkreślił Mucha.

Zapowiedział, że niedługo rozpocznie się kampania promocyjna programu „Prosto po czyste powietrze”, będą m.in. spoty radiowe i billboardy. „Wszystko po to, żeby mieszkańców Podkarpacia zachęcić do wymiany starego kopciucha właśnie na kocioł gazowy” – powiedział.

W 10 Biurach Obsługi Klienta PGNiG na Podkarpaciu będzie można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku o skorzystanie z dofinansowania z programu „Czyste powietrze”.

Obecny na uroczystości był również wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGNiG Arkadiusz Sekściński, który podkreślił, że Grupa PGNiG chce wspierać program „Czyste powietrze”. Przypomniał, że w kraju jest jeszcze ok. 3 mln kopciuchów. „Opalane są nie tylko węglem, ale też często śmieciami, które psują nasze środowisko, zatruwają powietrze” – dodał Sekściński.

Wiceprezes PGNiG podkreślił, że firma jest zaangażowana w program „Czyste powietrze” od dłuższego czasu. „To, co dzisiaj inaugurujemy, to po prostu kolejny etap. Chcemy, aby konsultanci w naszych Biurach Obsługi Klienta wspierali mieszkańców Podkarpacia w pozyskiwaniu wiedzy na temat możliwości zmiany źródła ogrzewania na czyste, ekologiczne piece gazowe” – dodał.

Sekściński wyraził nadzieję, że działania PGNiG sprawią, że mieszkańcy regionu jeszcze szybciej zaczną wymieniać ogrzewanie na bardziej ekologiczne.

Obecny w Rzeszowie był także pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste powietrze” Bartłomiej Orzeł, który powiedział, że poniedziałkowa uroczystość nie doszłaby do skutku, gdyby nie uchwała antysmogowa przyjęta przez sejmik woj. podkarpackiego w 2018 r.

Orzeł zwrócił uwagę, że program „Prosto po czyste powietrze” to dobry przykład synergii działań pomiędzy sektorem rządowym, spółkami skarbu państwa i sektorem samorządowym.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, podkreślił, że likwidacja starych pieców to wielkie wyzwanie.

- „Cieszę się, że województwo podkarpackie jest miejscem inauguracji tak ważnego programu. Wszyscy mamy świadomość, przed jak dużym wyzwaniem stoimy, jeżeli chodzi o wymianę tzw. kopciuchów” – mówił Ortyl.

Dodał, że Podkarpacie chce być liderem w wymianie pieców na bardziej ekologiczne.

- „Takie programy, jak ten PGNiG Obrót Detaliczny pomagają w realizacji naszej uchwały antysmogowej. Będziemy promować ten program na spotkaniach samorządowych” – zapowiedział Ortyl.

Eksperci PGNiG Obrót Detaliczny, w ramach rozpoczętej akcji, zapewnią fachowe doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o wsparcie z rządowego programu „Czyste powietrze”. Pomogą wypełnić odpowiedni wniosek składany do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także udzielą wsparcia przy procedurach związanych z uzyskaniem lub zmianą warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Obecny na poniedziałkowej uroczystości prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Adam Skiba zaznaczył, że program PGNiG to „milowy krok w działaniach na rzecz walki o czyste powietrze”.

- „Jestem przekonany, że działanie na lokalnym podwórku przyczyni się do tego, że osiągniemy sukces w programie „Czyste powietrze”. Zachęcamy do składania wniosków, gdyż oferujemy bardzo realne wsparcie, nawet w wysokości do 37 tys. zł” – mówił Skiba.

Źródło informacji: PAP MediaRoom