Ponad 400 defibrylatorów pojawi się na terenie Rzeszowa. Ruszyła akcja CM Medyk #DajemySerce.
Zainaugurowana końcem lipca kampania będzie przeprowadzona pod hasłem „Bezpieczne miasto tworzyMY sami”. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców - szczególnie w aspekcie profilaktyki krążeniowo-oddechowej. Zgodnie z szacunkami aktualnie na terenie miasta znajduje się ok. 200 defibrylatorów AED. Według założeń kampanii w przyszłości ma ich być docelowo ponad 600. Dodatkowe urządzenia pojawią się m.in. na przystankach, w autobusach, budynkach użyteczności publicznej czy parkach.

- Jestem przekonany, że powszechny dostęp do AED oraz ich odpowiednie umiejscowienie i oznakowanie zachęcą mieszkańców do korzystania z nich w razie potrzeby, a co za tym idzie – wpłyną na szybkość i skuteczność udzielania pierwszej pomocy - mówił Stanisław Mazur, Prezes CM MEDYK.

Prezydent Konrad Fijołek zadeklarował, że Miasto Rzeszów, jako partner akcji, będzie intensywnie zaangażowane w jej realizację na poziomie organizacyjnym. Podkreślił także, że projekty związane z bezpieczeństwem rzeszowian są jednymi z priorytetowych dla miasta.

Organizatorzy zapowiedzieli również szereg szkoleń z zakresu pierwszej pomocy oraz obsługi przenośnych defibrylatorów. Miasto Rzeszów ma już 667 lat i właśnie tyle zajęć instruktażowych odbędzie się na jego terenie. Przedstawicieli Centrum Medycznego MEDYK dzielących się swoją wiedzą będzie można spotkać w urzędach, instytucjach, firmach, szkołach, uczelniach i w plenerze, a także na szkoleniach organizowanych podczas wydarzeń związanych z akcją.

Akcja #dajemyserce ma się też skupić na profilaktyce prozdrowotnej mieszkańców Rzeszowa i całego Podkarpacia. Jednym z nich będzie program Profilaktyka 40 PLUS, w ramach którego będzie można skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Realizowany jest już projekt Zdrowy i świadomy senior w mieście, zakładający informatyzację medyczną seniorów czyli oswojenie ich z tymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają na celu usprawnienie kontaktu z placówkami medycznymi czy ułatwienia wykonywania badań. Do tej pory przeszkolonych zostało 4500 osób w wieku 55+.

W trakcie wydarzenia Hanna Wojciechowska, prezes firmy Schiller zaprezentowała czym są defibrylatory AED, jak działają, dlaczego są tak skuteczne i kto może ich używać. Przez cały czas trwania spotkania, każdy mógł samodzielnie użyć AED dzięki specjalnym treningowym urządzeniom. Agnieszka Gocek, ratownik medyczny i kierownik działu promocji CM MEDYK przedstawiła wstępny projekt aplikacji wspierającej założenia akcji. Znajdująca się w niej mapa AED będzie miała za zadanie ułatwić w razie potrzeby, zlokalizowanie najbliższego urządzenia.

Z poziomu aplikacji będzie również dostępna opcja dodania lokalizacji defibrylatora, który nie znajduje się jeszcze w systemie, a także część edukacyjna, z której będzie się można dowiedzieć m. in. jak korzystać z takiego urządzenia. Aplikacja ma też informować o wydarzeniach prozdrowotnych oraz dostępnych programach profilaktycznych dostosowanych do wieku i płci.

Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję wysłuchać prelekcji profesora Janusza Andresa, Prezesa Polskiej Rady Resuscytacji oraz Joanny Dobrzańskiej, koordynatora ds. szczepień CM MEDYK nt. bezpieczeństwa w mieście, w pracy oraz podczas imprez masowych w kontekście profilaktyki krążeniowo-oddechowej i trwającej pandemii.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.