W ubiegłą sobotę 14. sierpnia w Hotelu Rzeszów odbyła się pierwsza od niemal 800 dni sesja testowa dla osób, które chciały sprawdzić swój iloraz inteligencji (IQ) w profesjonalnym teście przygotowanym przez Stowarzyszenie Mensa Polska.
Testy z roku na rok przyciągają coraz więcej chętnych z całego województwa, dlatego na obecną edycję przygotowano aż trzy tury. W badaniu zdecydowało się wziąć udział niemal 100 mieszkańców Podkarpacia, a wolne miejsca zapełniły się już kilka dni po uruchomieniu rejestracji. Oprócz sprawdzenia własnych umiejętności test ma jeszcze jeden wymiar – każdy kto osiągnie poziom 130 punktów IQ jest zapraszany do członkostwa w Stowarzyszeniu Mensa, które zrzesza 2% najbardziej inteligentnych ludzi na świecie.
W Rzeszowie odbyły się testy na inteligencję
Uczestnicy badania podczas rejestracji na test

Celem Stowarzyszenia jest stwarzanie swoim członkom środowiska, w którym będą mogli rozwijać swój potencjał intelektualny i zainteresowania, motywować się wzajemnie do działania, dążyć wspólnie do przeróżnych celów lub po prostu spędzać razem czas. Na rynku lokalnym w Stowarzyszeniu działają tzw. Grupy Regionalne. Członkowie rzeszowskiej GR spotykają się wspólnie kilka razy w miesiącu aby dyskutować na różne tematy, wymieniać doświadczeniami, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, czy też rozerwać się przy grach planszowych, quizach i łamigłówkach. „Mensa zrzesza ludzi o przeróżnych zawodach, zainteresowaniach, umiejętnościach i przekonaniach.” – mówi Paweł Stawarz, koordynator GR Rzeszów. „Każdy nowy członek wnosi ciekawe i jedyne w swoim rodzaju wartości. Są wśród nas właściciele firm, pracownicy handlu, nauczyciele, księgowi, policjanci, czy geodeci, właśnie ta różnorodność w Mensie jest czymś wyjątkowym.” – dodaje Mateusz Nowak, członek GR Rzeszów.
W Rzeszowie odbyły się testy na inteligencję
Koordynator GR Rzeszów Paweł Stawarz opowiada o działalności Stowarzyszenia

Do testu może przystąpić każdy kto ukończył 15 lat. „Test trwa około godziny i zawiera kilkadziesiąt pytań obrazkowych, które badają inteligencję abstrakcyjną i są niezależne kulturowo a ich wynik nie zależy od wykształcenia.” – opowiada psycholog Maria Milcarz, koordynator ds. sesji testowych w Stowarzyszeniu Mensa Polska. Testy IQ prowadzone są zawsze przez wykwalifikowanych psychologów przy pomocy specjalistycznych narzędzi, dzięki czemu są obiektywnym sprawdzianem zdolności i umiejętności.

Mensa International to najstarsza i najbardziej znana organizacja non-profit zrzeszająca osoby o najwyższym ilorazie inteligencji. Została założona w Anglii w 1946 roku przez Rolanda Berrila - adwokata, i dr Lance’a Ware’a - naukowca i prawnika. Jedynym kryterium przynależności do stowarzyszenia jest IQ mieszczące się w górnych 2% populacji. Do stowarzyszenia należy ponad 134 tys. osób w ponad 100 krajach. W Polsce Mensa funkcjonuje od 1989 roku, liczy ok. 1500 członków i niedawno świętowała swoje 30-lecie.