Tylko w samym 2020 roku odnotowano 10 947 wypadków. Niezgłoszonych jest zapewne o wiele, wiele więcej. Firma Cognito Rzeszów przygotowała film na rzecz przeciwdziałania wypadkom rolniczym. Zobacz jak powinny wyglądać prace polowe?
Co roku na podkarpaciu i w całej Polsce obserwujemy znaczną ilość wypadków z udziałem sprzętu rolniczego. Goni nas czas, gubi rutyna.

Tylko w samym 2020 roku odnotowano 10 947 wypadków. Niezgłoszonych jest zapewne o wiele, wiele więcej. Najczęstszą przyczyną wypadków w gospodarstwach rolnych są upadki osób, inne to: przygniecenia, pogryzienia przez zwierzęta oraz uderzenia przez maszyny rolnicze.

Niepokojąco dużo jest zdarzeń z udziałem dzieci, które niestety giną lub bardzo często pozostają na całe życie z trwałymi uszkodzeniami ciała. A przecież zaoszczędzonych kilka minut nie jest warte czyjegoś cierpienia, zwłaszcza dziecka.

Biorąc pod uwagę powyższe, grupa Ratowników z Podkarpacia stworzyła spot ku przestrodze i dla przypomnienia o bezpieczeństwie. W filmie widzimy zestawienie jak często realnie wygląda i jak powinno wyglądać bezpieczne rolnictwo.

Na koniec mały instruktaż udzielania pierwszej pomocy w przypadku osoby nieprzytomnej oddychającej i nieoddychającej z wykorzystaniem defibrylatora AED.Dlatego pamiętajmy o kilku kluczowych zasadach użytkowania sprzętów gospodarskich.

Pamiętaj:
- Maszyny powinny być zabezpieczone w kompletne oraz nieuszkodzone osłony i obudowy. Jeśli kupiłeś zdekompletowany sprzęt, uzupełnij go. Ktoś się narażał, Ty nie musisz.

- Jeżeli maszyna wymaga wymiany podzespołów lub elementów roboczych, naprawy czy wyczyszczenia, praca przy niej może być wykonywana wyłącznie po jej ustabilizowaniu za pomocą odpowiedniej podpory i wyłączeniu silnika. Wiadomo, na włączonym jest często szybciej, ale na pewno nie bezpieczniej.

- Osłonięte powinny być wszystkie wystające poza obrys maszyny mechanizmy napędowe, silniki, wały przegubowo – teleskopowe, końcówki wałów oraz inne wystające elementy. Wiemy, że na pewno jesteś ostrożny i robiłeś to milion razy, ale ten milion pierwszy może okazać się pechowy i stracisz rękę.

- Jeśli rozpoczynasz pracę z wykorzystaniem kosiarki rotacyjnej, rozrzutnika obornika, rozsiewacza nawozów mineralnych itp., upewnij się, że wszystkie osoby, w SZCZEGÓLNOŚCI DZIECI, znajdują się z bezpiecznej (nie mniejszej niż 50m) odległości.

- Pracując w lesie przy zrywce drewna wykorzystuj wyłącznie ciągniki z kabiną. Tylna szyba powinna być zabezpieczona siatką chroniącą w przypadku uderzenia zerwanej liny. Uważaj na stromiznach i zjazdach, na pewno znasz co najmniej jeden przypadek, gdzie kierowca ciągnika został przez niego „przykryty”. Ucz się na cudzych błędach a nie na swoich.

- Nie przewoź dzieci ani innych pasażerów na ładunku, na błotnikach, na zaczepach ani burtach. Być może Ty w dzieciństwie wielokrotnie jechałeś na błotniku Waszego domowego traktorka lub na wozie ze słomą i było to normalne, ale czasy się zmieniły a i sprawność fizyczna ludzi zrobiła się o wiele słabsza.

- Unikaj angażowania w poważne prace na roli dzieci. Wiemy, że pomaganie w polu od zawsze było elementem wychowania w domu, ale dobierz prace do wieku dziecka. Niech pomoże plewić grządki zamiast pracować przy uzupełnianiu ziemniaków w mechanizmie wysadzającym sadzarki, gdzie w najlepszym przypadku może stracić palce. Nie pozwalaj dziecku prowadzić również ciągnika rolniczego, nawet jeśli jest to częsta praktyka.

- Pamiętając o tych zasadach, nie gwarantujemy, że wypadków nie będzie, one nadal będą. Ale jeżeli uda się uniknąć choćby jednego z nich to już będzie sukces

Więcej informacji na profilu Cognito Rzeszów

COGNITO RZESZÓW
I TY URATUJ KOMUŚ ŻYCIE - Kampania na rzecz przeciwdziałania wypadkom rolniczym. COGNITO RESCUE