Drugi dzień 13. festiwalu Natchnieni Bieszczadem przebiegał pod znakiem jubileuszu 60 urodziny Eugeniusza Olejarczyka, pseudonim "Siczka", lidera grupy KSU. Na majdanie imprezy nie zabrakło wystawców rękodzieła i lokalnych produktów. Imprezę uświetnił tort dla jubilata, pokaz sztucznych ogni i Wiesław Kwaśniak z rodziną, tańczący w strojach ludowych.
W malowniczej Cisnej spotkali się ludzie kochający turystykę górską, Bieszczadnicy, jak również całe rodziny.

Na 13. Festiwal Natchnieni Bieszczadem zjechali liczni wystawcy. Można było skosztować i kupić chleb ukraiński lub łemkowski, pieczone w prawdziwych piecach chlebowych, opalanych drewnem, wytwarzane przez lokalnych twórców, wg oryginalnych receptur. Były wyroby wiklinowe w tym kosze, wyroby ze szkła, amulety. Z Biskupina zawitał wytwórca symboli słowiańskich.

U Harnasia można było nabyć Bieszczadzkie Anioły. Z Rzeszowa do Cisnej przyjechała riksza. Był też dmuchany zamek dla dzieci, pokaz sztucznych ogni i wiele więcej. Część wystawców przedstawiliśmy po krótce na nakręconym przez nas filmie:W drugim dniu koncertowali Muzycy z Matragony, Mechanicy Szanty, Zespół Żmije, Klang, Cztery Piąte, Łemkowyna, Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki i oczywiście legenda Bieszczad - KSU. Zwieńczeniem imprezy było gromkie sto lat! dla Eugeniusza Olejarczka, "Siczka".

Eugeniusz Olejarczyk, pseud. Siczka urodził się 26 lutego 1961 w Ustrzykach Dolnych to polski gitarzysta, wokalista, kompozytor oraz autor tekstów i lider punkowej grupy KSU, jedyny członek pierwotnego składu grający w zespole do dziś. Aktywność muzyczną rozpoczął w 1978 roku.

Eugeniusz Olejarczyk był jednym z działaczy Wolnej Republiki Bieszczadzkiej, nieformalnej organizacji młodzieżowej założonej w Ustrzykach Dolnych w 1977 roku. WRB w szczytowym okresie swej aktywności liczyła około 40 osób i łączyła w swoich szeregach muzyków KSU i ich sympatyków, będąc w rzeczywistości jedną z pierwszych, a zarazem największą w ówczesnej Polsce, lokalną subkulturą punków.

Pod koniec lat 70-tych Służba Bezpieczeństwa z Krosna i Milicja Obywatelska z Ustrzyk Dolnych za pomocą dwóch lojalnych agentów rozpracowywała grupę i przygotowała się do aresztowań. Zamiary służb jak i działalność samej grupy przerwał stan wojenny i powołanie członków WRB do wojska.

Idea Wolnej Republiki Bieszczad znalazła się w wielu tekstach grupy KSU, m.in. w piosence zatytułowanej „Ustrzyki”, w której refren brzmi: Ustrzyki – to stolica Bieszczad jest / Ustrzyki – niech nam żyje W.R.B.

W latach 80. i 90. XX w. idea Wolnej Republiki Bieszczad rozprzestrzeniła się wśród mieszkańców regionu młodej generacji, a także wśród artystów wykonujących poezję śpiewaną. Mit wolnego życia w Bieszczadach stał się synonimem wolności, nabierając znaczenia bardziej uniwersalnego, a nawet metaforycznego, czego przykładem mogą być teksty piosenek Wolnej Grupy Bukowina, Starego Dobrego Małżeństwa czy Jacka Kaczmarskiego.

"Działacze" WRB: Bogdan Augustyn „Bohun”, Maciej Augustyn „M. Broda”, Wojciech Bodurkiewicz „Ptyś”, Waldemar Kuzianik „Burek”, Eugeniusz Olejarczyk „Siczka”, Leszek Szwarc „Kary”, Leszek Tomków „Plaster”, Bogdan Tutak „Tuptuś”, Sławek Wawryszczuk.

W 2007 roku w reżyserii Jerzego Jernasa miała miejsce premiera filmu dokumentalnego pt. „KSU – legenda Bieszczad, legenda rocka”.

Relacje na żywo z całego wydarzenia prowadziło Studio Bamppin z Rzeszowa.

Imprezę wsparli liczni sponsorzy z Al Capone i Optyk Kwaśniak na czele. Rzeszów112.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. Migawki z całego festiwalu znajdziesz na mediach społecznościowych Rzeszow112.pl Facebook, Instagram i tik tok, znajdziesz tam nasze relacje na bieżąco.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.