Na terenie Rzeszowa realizowany jest program Profilaktyka 40+, umożliwiający wykonanie bezpłatnych badań diagnostycznych, z którego mogą skorzystać kobiety i mężczyźni powyżej 40 roku życia. Gdzie można je wykonać?
W ramach programu realizowane są badania podzielone na indywidualne pakiety diagnostyczne dla kobiet i mężczyzn, jak również te wykonywane dla obu płci. Obejmują one m.in. morfologię krwi, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar ciśnienia tętniczego, a także poziomu glukozy czy stężenia cholesterolu.

Osoby biorące udział w programie otrzymują także możliwość zbadania stężenia kreatyniny oraz poznania swojego profilu lipidowego. Taki zestaw badań pomocny jest w wykrywaniu m.in. problemów kardiologicznych i tych związanych z układem krwionośnym, w tym nadciśnienia tętniczego czy zaburzeń powodujących miażdżycę. Umożliwia także wczesne wykrycie cukrzycy.

Sondaż przeprowadzony w listopadzie 2019 roku przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia pokazuje, że co czwarty Polak nie wie, czy w jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne. Z kolei 9% badanych przyznało, że nie planuje ich wykonywać. Wśród tej grupy dominują 40-latkowie.

- Profilaktyka 40+ to program, który może pomóc Polakom wypracować nawyk regularnego kontrolowania stanu swojego zdrowia. Zachęcając pacjentów do udziału w programie i wykonania badań diagnostycznych, Centrum Medyczne zadbało o łatwą dostępność placówek. Badania zrealizować można aż w 30 przychodniach Medyka na terenie całego podkarpacia, a w tym w 12 na terenie samego Rzeszowa - podkreśla Stanisław Mazur, Prezes Centrum Medycznego MEDYK.

Dodatkowo Centrum realizuje także proces zdobycia skierowania na badania. Konsultanci placówki pomagają zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, z poziomu którego jest wypełniana ankieta diagnostyczna. Następnie, gdy system wygeneruje e-skierowanie, pacjenci muszą już tylko dokonać rejestracji na badania poprzez bezpłatną infolinię, wiadomość sms, stronę internetową czy też osobiście w przychodni.

W ramach zwiększania dostępu do badań, istnieje także możliwość tworzenia mobilnych punktów pobrań zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego we współpracy z gminami, instytucjami publicznymi czy firmami. Centrum Medyczne MEDYK stawia sobie za cel także edukację społeczną. Wszystkie osoby, a szczególnie seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń w zakresie korzystania z nowoczesnych metod komunikacji między pacjentem, a służbą zdrowia.

W ubiegłym miesiącu Centrum Medyczne MEDYK, przy wsparciu Prezydenta Miasta Rzeszowa, zainaugurowało akcję #dajemyserce, zakładającą m.in. zwiększenie liczby defibrylatorów na terenie Rzeszowa, organizację szkoleń z zakresu pierwszej pomocy oraz promocję działań związanych z profilaktyką zdrowotną mieszkańców regionu. Równolegleplacówka realizuje również inne programy profilaktyczne, w tym: „Wybierz życie”, „Mammografia”, Życie po zawale, Medyk Onkologia, STOP cukrzycy, „Walcz jak facet” oraz „Różowa wstążka”.

Lista punktów w Rzeszowie, gdzie można zrealizować badania:

 • Architektów 11

 • Budziwojska 327

 • Dąbrowskiego 33a

 • Leska 2

 • Lisa-Kuli 9 D

 • Łukasiewicza 88

 • Obrońców Poczty Gdańskiej 14

 • Podkarpacka 1

 • Powstańców Warszawy 28

 • Rejtana 53

 • Siemiradzkiego 4

 • Szopena 1