Do połowy września do wszystkich szkół i placówek edukacyjnych w Polsce zostaną dostarczone bramki do mierzenia temperatury, płyny do dezynfekcji, maseczki i rękawiczki – powiedział PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
- Do szkół trafia już 32 tys. sztuk stacji do dezynfekcji z funkcją do mierzenia temperatury - powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Cała operacja dostaw bramek do mierzenia temperatury, płynów do dezynfekcji, maseczek i rękawiczek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do wszystkich placówek oświatowych w kraju zakończy się w połowie września" - powiedział w rozmowie z PAP Michał Kuczmierowski.

Podkreślił, że "w pierwszej kolejności zabezpieczane są duże szkoły, gdzie trafiają stacje dezynfekcyjne z termometrami".

- Ubiegłoroczne doświadczenia pokazały nam, że w wielu szkołach i placówkach edukacyjnych są już stacje dezynfekcyjne i one sobie nieźle radzą. W związku z tym, w pierwszej kolejności skupiliśmy się na transporcie materiałów do największych szkół. Tam trafiają stacje dezynfekcyjne z termometrami. Natomiast do tych mniejszych szkół przekazywane są w większości tylko płyny i środki ochrony osobistej, a więc maseczki i rękawiczki - powiedział prezes RARS.

Zapewnił, że do 1 września do zdecydowanej większości szkół i placówek edukacyjnych w Polsce będą już dostarczone płyny i środki ochrony osobistej.

Poinformował, że "produkty są przekazywane za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przewoźników, którzy zajmują się konfekcją".

W piątek minister Czarnek powiedział, że MEiN chodzi "przede wszystkim o to, żeby stacje stanęły w szkołach większych, gdzie są setki uczniów i przepływ osób jest bardzo duży. Stąd (...) mierzenie temperatury powinno być rzeczywiście obecne, bo to zapewnia sprawne kontrolowanie na wstępnym etapie stanu zdrowia dzieci i młodzieży, a także innych osób, które do szkoły wchodzą" - wyjaśnił w piątek w czasie konferencji prasowej minister edukacji i nauki

- Środki ochrony osobistej, maseczki jednorazowe ok. 210 mln sztuk. Przypomnę, że maseczki jednorazowe będą używane w częściach wspólnych, nie będą używane w poszczególnych klasach na zajęciach w ramach planu zajęć - powiedział Czarnek.

Zapowiedział, że do szkół trafi "12,5 mln sztuk maseczek FFP2 i FFP3" oraz "rękawiczki w ilości ok. 43 mln sztuk". - Pojemniki z płynem do dezynfekcji ok. 560 tys. sztuk i prawie 100 tys. termometrów bezdotykowych - dodał.

- Wyasygnowaliśmy na to, jako rząd, ponad 100 mln zł, żeby zabezpieczyć szkoły na tę okoliczność - powiedział 23 sierpnia minister edukacji Przemysław Czarnek. (PAP)

autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/