30 sierpnia br. w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie miał miejsce wieczór poezji Moniki Luque - Kurcz promującej jej debiutancki tomik poezji Portret Ubu. . Kurcz to lokalna poetka, która wypływa na szerokie wody.
Monika Luque – Kurcz pochodzi z Ropczyc. Jak opowiada sama autorka, jej poetycka wrażliwość, nie zrodziła się, jak u większości poetów, w okresie młodości. Wręcz przeciwnie, przyznaje że wówczas pociągały ją typowo męskie pasje, ćwiczyła sporty walki i nawet chciała zostać policjantką.

By ostatecznie wylądować na pedagogice. Dziś, zawodowo zajmuje się dziećmi z autyzmem, co robi z ogromną pasją. Joanna Nosal – szefowa Moniki Luque – Kurcz mówi, że poetka oddaje swym podopiecznym całe serce. Stąd jednym z wykonawców jej twórczości był jej podopieczny Filipek Graboś, który pięknie przeczytał wiersz Kołysanka dla ptaków.

To dlatego też wśród gości wieczoru obecny był dr Marcin Jurzysta, współpracownik prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, z czasów kampanii , odpowiedzialny za walkę z wszelkimi wykluczenia mi społecznymi – To co robi Monika Luque – Kurcz jest niesamowite jak jej poezja. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wieczór sprawi, że społeczeństwo inaczej, z większą akceptacją i zrozumieniem spojrzy na te wspaniałe i inteligentne dzieci.

Poezja Luque – Kurcz jest niebanalna, pełna wątków egzystencjalnych, wielu może wydawać się niezrozumiała, albo trudna, niektórzy twierdzą, że o zabarwieniu erotycznym. Ale , jak podkreślał wydawca twórczości poetki Jerzy Fąfara, przez to właśnie jest tak przejmująca, dotykająca ludzkie serca i dusze. Na aspekt egzystencjalny zwrócił uwagę Marcin Jurzysta, podkreślił, że artystka nie jest tylko poetką, ale w jej twórczości odnaleźć można również filozofkę i psycholożkę.

Wiersze Moniki Kurcz w niesamowitej interpretacji przedstawiła Mariola Łabno – Flaumenhaft – aktorka Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i Teatru BO TAK.