Spotkania z kinem kobiecym, w sobotę 11 września 2021 r. o godz. 18.00.
WDK w Rzeszowie zaprasza na „Jesienną dziewczynę” — Spotkania z kinem kobiecym, w sobotę 11 września 2021 r. o godz. 18.00.

Kalinowe spotkanie — w 90. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci Kaliny Jędrusik.

Jesień może mieć nostalgię kina lat sześćdziesiątych — odbądź z nami taką podróż! Zapraszamy serdecznie! :)

Projekcja filmu: „Lekarstwo na miłość” reż. Jan Batory, 1966 r.

Gość: Katarzyna Wajda, filmograf z Filmoteki Narodowej — Instytutu Audiowizualnego

Prowadzenie: Karolina Marciszewska, dziennikarz filmowy, redaktor programu „Deja vu- audycja filmowa” w Radiu Centrum.

- Wiele ciekawych pytań i zagadnień towarzyszy polskiemu kinu, zadawanych przez pryzmat kobiet - gwiazd, muz, ikon. Projekt „Jesienna dziewczyna” rozpoczyna przegląd gwiazd od tej najgłośniejszej — Kaliny Jędrusik. Stąd też nazwa dla cyklu i dla przywoływanych kolejnych dam polskiego ekranu, również dlatego, że spotykać będziemy się jesienią. - Mówi Monika Zając-Czerkies, główny instruktor Wojewódzkiego Dom Kultury w Rzeszowie.

Kim była Kalina Jędrusik i dlaczego wciąż o Niej pamiętamy? Gwiazda kina, ale i wspaniała aktorka, etatowa „zasmucaczka” w Kabarecie Starszych Panów i ówczesna skandalistka. Kobieta z pomysłem na siebie, kipiąca energią, inteligencją i seksapilem. Obdarzona pięknym głosem i takim samym spojrzeniem, altruiska i buntowniczka, pełna pasji i charyzmy. Czy to sprawiło, że stała się legendą polskiego kina?

Odpowiedzi na wiele pytań — w kontekście Kaliny Jędrusik i nie tylko — będą próbowały udzielić dwie kobiety — miłośniczki kina: nasz gość — Katarzyna Wajda z Filmoteki Narodowej — Instytutu Audiowizualnego oraz prowadząca — Karolina Marciszewska z programu „Deja vu- audycja filmowa”.
Kalina Jędrusik
Plakat wydarzenia

Cykl ma na celu zwrócenie uwagi na role kobiet w polskim kinie, dla kobiet i o kobietach. Jakich ról mogła spodziewać się aktorka, co jej oferowano, a co ostatecznie grała? Czy emploi to przyjaciel czy wróg aktorki oraz czy możliwe było wyjście poza własne ramy i ograniczenia? Ulubienice widzów kontra ulubienice reżyserów? Zdolne i piękne czy promowane i modne?

Czy dawne role filmowe zestarzały się i czy współczesny widz może się w nich odnaleźć? Hossa i bessa w polskim kinie tamtych lat, czyli kto i dlaczego miał zakaz grania? Czy nieprzemijający urok polskiego powojennego kina wciąż trwa i jak się ma?

Bilety 10 zł.