Trzy miesiące spędzą w areszcie tymczasowym dwaj obywatele Ukrainy, podejrzani o udział w oszustwach. Podejrzani są o udział w procederze polegającym na wyłudzeniu kodu BLIK, podczas transakcji internetowych.
Policjanci z wydziałów do walki z przestępczością gospodarczą i dochodzeniowo-śledczego rzeszowskiej komendy pracują nad sprawą powtarzających się oszust internetowych. Skala przestępstw obejmuje praktycznie cały kraj. Ich cechą wspólną jest to, że wyłudzone w wyniku przestępstwa pieniądze, były wybierane głownie z bankomatów na terenie Rzeszowa.

Schemat działania oszustów był podobny i zaczynał się od wytypowania oferty sprzedaży zamieszczonej na jednym z portali ogłoszeniowych. Po zamieszczeniu ogłoszenia ze sprzedającym kontaktował się rzekomo zainteresowany kupiec. Kontakt za każdym razem następował za pośrednictwem zewnętrznego, popularnego komunikatora, nie związanego z portalem ogłoszeniowym, najczęściej tuż po ukazaniu się ogłoszenia.

Po nawiązaniu korespondencji i ustalaniu szczegółów transakcji, oszust przesyłał sprzedającemu link, który należało uaktywnić, w celu potwierdzenia transakcji i „uwolnienia” przekazanych pieniędzy. Link przekierowywał na fikcyjne strony banków i żądał podania danych, takich jak login, hasło lub np. danych karty bankomatowej.

W ten sposób sprawca uzyskiwał dostęp do rachunków pokrzywdzonych i generował kod Blik. Tak pozyskane dane, służyły mężczyznom do wybierania gotówki z bankomatów, znajdujących się m. in. na terenie Rzeszowa.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą przeanalizowali zebrane informacje i przeglądnęli dziesiątki zapisów z kamer znajdujących się przy bankomatach. Na tej podstawie wytypowali dwóch podejrzanych.

Okazali się nimi obywatele Ukrainy, w wieku 21 i 24 lat. W miniony poniedziałek, na terenie woj. małopolskiego, zatrzymali pierwszego z podejrzanych, 21-latka. Dwa dni później, w środę, w Katowicach zatrzymali drugiego mężczyznę.

W tym czasie, policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego, którzy prowadzą sprawę, ustalili, że uzyskane w ten sposób pieniądze, mężczyźni wpłacali na konto kryptowalutowe. Funkcjonariusze pracują nad kilkudziesięcioma takimi sprawami z całego kraju. Kolejne zawiadomienia w dalszym ciągu napływają.

Na podstawie zebranego materiału, policjanci przedstawili podejrzanym pierwsze zarzuty. Zgromadzone materiały przekazali do Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów.

Prokurator przesłuchał podejrzanych i wystąpił do sądu o zastosowanie wobec nich aresztu tymczasowego. W czwartek, Sąd Rejonowy w Rzeszowie tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy 21-latka. W piątek, trzymiesięczny areszt zastosował wobec drugiego podejrzanego.

Policjanci pracują nad wszechstronnym wyjaśnieniem okoliczności popełnionych przestępstw.