To już kolejne tego typu oszustwo za pośrednictwem internetowych portali sprzedażowych. Kobiet a chciała sprzedać sprzęt AGD, a zamiast tego z jej konta skradziono 6 000 złotych. Na czym polega ten szczególny sposób wyłudzenia? Odpowiedź poniżej.

Kolejne wyłudzenia przez portale sprzedażowe


O tej specyficznej metodzie wyłudzenia pieniędzy pisaliśmy już jakiś czas temu gdy nieomal jej ofiarą padła mieszkanka Strzyżowa. O całej sprawie można przeczytać w tym artykule:
Próba wyłudzenia dostępu do konta bankowego przez olx!

Tym razem natomiast swój apel o ostrożność wystosowała Komenda Miejska Policji w Rzeszowie. W ostatnim czasie, w opisany w powyższym artykule sposób ponad 6 tys. zł. straciła mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Metoda wyłudzenia za pośrednictwem portali sprzedażowych


Kobieta, na jednym z portali internetowych wystawiła do sprzedaży sprzęt AGD. Po pewnym czasie otrzymała wiadomość od rzekomego kupującego, który skontaktował się z nią za pomocą komunikatora, okazując zainteresowanie przedmiotem.

Następnie sprzedająca otrzymała link, który przekierował ją do strony internetowej, podobnej do popularnej witryny portalu internetowego. Pokrzywdzona, w przekonaniu, że podaje dane swojego konta bankowego, które umożliwią wpłatę za zakupiony przedmiot kupującemu, udostępniła mu wszystkie niezbędne informacje pozwalające na korzystanie z jej konta. Po ponownym sprawdzeniu stanu swojego konta stwierdziła, że brakuje na nim kilku tysięcy złotych.

Jak uniknąć oszustw i kradzieży internetowych?


Z powodu nasilenia się działalności oszustów internetowych policjanci proszą wszystkich o ostrożność w przypadku zakupów czy też sprzedaży właśnie za pośrednictwem portali sprzedażowych.

- Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, aby nie korzystać z linków, które otrzymujemy w wiadomościach. Samodzielnie wpisujmy adres internetowy danego serwisu ogłoszeniowego lub banku, a także sprawdzajmy, czy witryna jest bezpieczna. Aby to zrobić, należy popatrzyć na symbol stanu bezpieczeństwa po lewej stronie adresu internetowego. Po kliknięciu w ikonę kłódki, będziemy mogli zobaczyć szczegóły i uprawnienia strony, a także podsumowanie informacji o stopniu prywatności połączenia.