- Pomysły na to jak może wyglądać ruch bez samochodów na ulicy Jagiellońskiej pokażemy mieszkańcom podczas zbliżającego się Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Powiększanie strefy pieszej, tworzenie jej przyjaźniejszą i atrakcyjniejszą dla mieszkańców prezydent Konrad Fijołek zapowiedział podczas kampanii wyborczej. Po wyborach te zapowiedzi zaczęły być od razu przekuwane w czyny. Pierwszą decyzją Konrada Fijołka było „wyczyszczenie" z samochodów najbliższego otoczenia ratusza.

- Dzięki temu po pierwsze odsłoniliśmy nasz piękny ratusz, po drugie powiększyliśmy strefę dla pieszych, tworząc naturalne połączenie spacerowe Rynku z ul. Kościuszki - mówi prezydent.

Kolejne decyzje to wyłączenie z ruchu części ul. Mickiewicza i Joselewicza. Tam, od razu po decyzji prezydenta parkujące samochody zostały zastąpione kawiarnianymi ogródkami.

- Chcę wprowadzać kolejne tego typu zmiany, tworzyć w Rzeszowie przyjazne miejsca. W sierpniu rozmawiałem z mieszkańcami ul. Jagiellońskiej na temat zamknięcia dla ruchu fragmentu tej ulicy do skrzyżowania z ul. Zygmuntowską. Podczas tego spotkania mieszkańcy zgłosili wiele interesujących propozycji, których realizacja uczyniłaby z części tej ulicy atrakcyjniejszą przestrzeń. Wszystkie te propozycje zostały przeanalizowane przez moje służby, część zamieniana jest w projekty, które będziemy konsultowali najpierw wewnątrz urzędu a później oczywiście z mieszkańcami. Ale zanim do tego dojdzie chcę pokazać rzeszowianom jak ta ulica może wyglądać jako deptak. Zostanie on urządzony na tydzień w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - mówi Konrad Fijołek.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu rozpocznie się w czwartek, 16 września. I tego też dnia ulica Jagiellońska, na odcinku od skrzyżowania z ul. 3 Maja do wysokości sklepu Żabka będzie już deptakiem i zacznie tętnić życiem. Będą tam parklety, czyli ławeczki z roślinnością w donicach.

Ważna informacja dla mieszkańców – zamykanie odcinka ul. Jagiellońskiej rozpocznie się już we wtorek od godz. 18.

Szczegóły wraz z informacją o wydarzeniach, które zostały zaplanowane w ramach tygodnia zrównoważonego transportu zostaną podane podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 16 września na ul. Jagiellońskiej.

- Przemiana części ul. Jagiellońskiej potrwa do 22 września. To nie jedyna zmiana, jeśli chodzi o organizację ruchu z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W sobotę - 18 września dla ruchu zamknięta będzie cześć ulicy Mickiewicza – od Rynku do skrzyżowania z ul. Gałęzowskiego. Prezydent chce, aby ta część ulicy Mickiewicza w przyszłości stała się deptakiem - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Zamykanie odcinka ul. Mickiewicza rozpocznie się w piątek 17 września od godz. 16.