- Mecz Polska - Niemcy będzie dużym wydarzenie sportowym nie tylko dla naszego miasta, ale także i całego regionu. Wierzę, że w związku z tym, że wiceprezesem PZPN jest człowiek z Podkarpacia - senator Mieczysław Golba, takich wydarzeń będzie u nas przybywać - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
O tym, że w Rzeszowie, na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej, 7 października o godz. 18 reprezentacja Polski zmierzy się z Niemcami poinformowali we wtorek Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa i Mieczysław Golba, senator z Podkarpacia i wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

- Stadion Miejski w Rzeszowie zyskał bardzo dobre oświetlenie oraz nową murawę, dlatego cieszymy się, że udało się porozumieć z panem prezydentem i mecz odbędzie się w stolicy naszego regionu. Można powiedzieć, że to już taka dwuletnia tradycja bowiem w 2017 roku graliśmy tutaj w Rzeszowie ze Szwajcarią, a w 2019 - z Portugalią - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Mieczysław Golba, wiceprezes PZPN.

Pierwsze mecze pod wodzą nowego trenera Miłosza Stępińskiego polska reprezentacja U-20 rozegrała na początku września. Przegrała 0:2 z Włochami w Łomży, a w Portugalii bezbramkowo zremisowała.

- Liczymy, że dzięki temu, że wiceprezesem związku jest człowiek z Podkarpacia takich wydarzeń sportowych, o znaczeniu ponadregionalnym będzie w Rzeszowie przybywać - powiedział prezydent Fijołek, który w trakcie konferencji pogratulował senatorowi Golbie wyboru na wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Czym jest Turniej Ośmiu Narodów?

W 2017 roku UEFA założyła tzw. Under 20 Elite League, znaną też jako europejską Elite League. W tych ramach odbywa się Turniej Ośmiu Narodów. Jest to turniej towarzyski dla drużyn narodowych do lat 20, następca Turnieju Czterech Narodów, który odbywał się we wcześniejszych latach.

Odbywał się on corocznie od 2001 roku z udziałem − jak nazwa wskazuje − czterech reprezentacji. W 2011 roku jednym ze stałych uczestników została Polska. Biało-czerwoni byli zresztą triumfatorami dwóch edycji Turnieju Czterech Narodów: w latach 2014/15 i 2016/17, rywalizując z Włochami, Niemcami i Szwajcarią.

Pierwszymi zwycięzcami nowych powiększonych rozgrywek zostali Niemcy w sezonie 2017/18. Kolejną edycję wygrali Holendrzy. Z uwagi na wybuch pandemii COVID-19 nie odbyły się za to dwie kolejne odsłony. Turniej Ośmiu Narodów powrócił jednak jesienią 2021 roku.