Aż 37 zadań zostało przyjętych do realizacji w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. W tym roku oddano rekordową liczbę głosów, bo aż blisko 71 tys.
- W tej edycji RBO oddano aż blisko 71 tys. głosów. To rekord, który pokazuje, że idea budżetu obywatelskiego świetnie się sprawdza - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który zapowiedział, że część pomysłów, które nie zostały głosami mieszkańców zakwalifikowane do realizacji w ramach RBO wykona miasto. Chodzi m.in. o nasadzenia drzew na wszystkich rzeszowskich osiedlach.

Rekordowy Rzeszowski Budżet Obywatelski

W piątek Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta oraz rzeszowscy radni na czele z Robertem Walawendrem – przewodniczącym komisji ds. RBO oraz Tomaszem Kamińskim – przewodniczącym największego w radzie miasta klubu Rozwój Rzeszowa zaprezentowali zadania, które zostały głosami mieszkańców wybrane do realizacji w ramach najnowszej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować rzeszowianom za tak wspaniałą aktywność. W tej edycji RBO został pobity rekord – oddano aż blisko 71 tys. głosów. Dzięki tak dużej liczbie głosów możemy powiedzieć, że ten budżet rzeczywiście jest obywatelski - mówił podczas piątkowej konferencji Konrad Fijołek.

Zadania będą realizowane w trzech kategoriach

Wzorem ubiegłych lat zadania, na które głosowali mieszkańcy podzielone były na trzy kategorie. Pierwsza to zadania ogólnomiejskie, druga osiedlowe, trzecia to przedsięwzięcia o charakterze społeczno-kulturalnym.

W pierwszej kategorii do realizacji zostały wybrane cztery zadania, wśród których znalazły się m.in. urządzenie parków miejskich w rejonie SP 18 przy ul. Bł. Karoliny i w rejonie ul. Starzyńskiego i Brydaka oraz doposażenie rzeszowskich przedszkoli w urządzenia rekreacyjne na place zabaw.

W kategorii drugiej wybrane zostały m.in. „Arena-Park Zalesie - poprawa infrastruktury sportowej - kontenerowy zespół szatniowy”, modernizacja placu zabaw oraz części rekreacyjno–sportowej przy budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 przy ul. ul. Rubinowej 4 oraz budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 10.

W trzeciej kategorii mieszkańcy do dofinansowania wybrali m.in. organizację MOCY ODKRYWCÓW - Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki, organizacja zajęć sportowych dla dzieci z rzeszowskich osiedli oraz „Spotkania muzyczne na osiedlu Franciszka Kotuli”.

- Nagrodę dla najaktywniejszego osiedla – 200 tys. zł na wybraną przez mieszkańców inwestycję zdobyło osiedle Bzianka - poinformowała Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Przewodniczący Rady Osiedla Bzianka otrzymuje dodatkowe 200 tys. zł
Przewodniczący Rady Osiedla Bzianka otrzymuje dodatkowe 200 tys. zł


Prezydent Konrad Fijołek zdradził także, że część projektów, która nie zdobyła wystarczającej liczby głosów i nie została zakwalifikowana do realizacji w ramach RBO, jego decyzją zostanie wprowadzona do przyszłorocznego budżetu.

- Jednym z takich projektów jest zadanie polegające na nasadzeniach drzew na wszystkich rzeszowskich osiedlach - powiedział Konrad Fijołek.

Pełną listę przyjętych zadań do realizacji w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 znajdziecie Państwo tutaj: ZADANIA PRZYJĘTE DO REALIZACJI W RAMACH RBO NA 2022 R.