49 delegacji z parafii z najdalszych krańców diecezji rzeszowskiej wzięło udział w dożynkach diecezjalnych, które odbyły się w minioną niedzielę w Parku Papieskim przy rzeszowskiej katedrze.
Mszę Świętą dziękczynną za plony i pracę rolników koncelebrowali Biskup Edward Białogłowski, Biskup bp Kazimierz Górny oraz czternastu księży.

W swojej homilii bp Białogłowski odniósł się do słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pielgrzymki do Rzeszowa w 1991 r.: „Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy. Nie bądź chrześcijaninem byle jakim”. -Jakże te słowa nabierają szczególnego znaczenia dzisiaj, kiedy mamy tak bardzo wielu katolików, ale często traktują swoją wiarę jak pobyt w supermarkecie. W sklepie wybierają to co im się podoba i przenoszą to, niestety, na rzeczywistość wiary – podkreślał.

Zwracając się do rolników, sadowników i pszczelarzy duchowny podziękował za ich pracę. -Różne drogi zaprowadziły was na gospodarstwo czy do takiego, czy innego zakładu. Dzisiaj przybywacie na Eucharystię, aby podziękować za wielkie dzieła i dary Boże. Niesiecie ze sobą radość i wdzięczność za tegoroczne plony. Przychodzimy dzisiaj, aby dziękować razem z wami. Dziękujemy za waszą pracę, za Boże błogosławieństwo, za słońce, wiatr, deszcz, które wspomagały wasze starania i trudy o chleb i inne owoce ziemi, które będą podawane na nasze stoły. Bogu niech będą dzięki za wszelkie dobro – powiedział bp Białogłowski.

Kaznodzieja nawiązał również do przypadającej w tym roku 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Z trudem powstała zarówno robotnicza jak i rolnicza Solidarność. Czy pamiętamy o dziedzictwie tamtego zrywu, o ideałach tamtych dni? Wtedy na sztandary wróciło hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna. Dzisiaj znowu się niektórym nie podoba. (…) Drodzy rolnicy, dajcie świadectwo przywiązania do tych wartości – zaapelował biskup.

W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii przynosząc chleby i owoce. Dary te zostały przekazane Rzeszowskiemu Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta.

Na zakończenie liturgii bp Białogłowski pobłogosławił przyniesione płody ziemi w tym m.in. ziarno na przyszłoroczny zasiew.

Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, przedstawiane przez ks. Jana Szczupaka, wikariusza biskupiego ds. społecznych, prezentowały swoje wieńce.