W dniach od 11 do 13 listopada 2021 r. w hotelu Antyczny Dwór w Rudnej Małej odbyła się podkarpacka edycja Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi (w skrócie EAMLW). Podczas 3-dniowych szkoleń i warsztatów młodzi ludzie z terenów wiejskich i miast zdobywali wiedzę o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz o podstawach działalności społecznej.

Czym jest EAMLW?


Wydarzenie zostało zorganizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundację Kuźnica im. Hugona Kołłątaja. Jak zaznaczali organizatorzy, głównym celem wydarzenia było przygotowanie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczno-kulturalnym ich regionu.

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi
Hotel Antyczny Dwór w Rudnej Małej k. Rzeszowa - miejsce Akademii


- W tym momencie konieczne jest wychowanie nowego pokolenia, które będzie w stanie wprowadzić Polskę i jej obywateli w kolejne stulecie. - tłumaczył Jan Klemt, prezes Fundacji Kuźnica. - Chcemy, aby po zakończeniu Akademii powstało na Podkarpaciu jedenaście Klubów Europejskich, które, we współpracy z Fundacją, wezmą na siebie ten obowiązek. - dodawał.

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi
Celem warsztatów była m.in. nauka wystąpień publicznych

Co powinien wiedzieć lider?


Zajęcia w ramach EAMWL odbywały się od czwartku do soboty i podzielone były na dwie części. Pierwsze dwa dni skierowane były do wszystkich osób, zaangażowanych w budowę regionalnych klubów. W ich trakcie uczestnicy przeszli kompleksowe szkolenie z zakresu zarządzania projektami, współpracy międzynarodowej, a także sztuki autoprezentacji i współpracy z mediami.

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi
Dyskusja podczas trzeciego dnia warsztatów

Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych praktyków, takich jak były dziennikarz i właściciel agencji marketingowej, Łukasz Woźniak, czy też koordynatorka Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę, Magdalena Antoniewicz.

Przed młodymi liderami wystąpiła też Aleksandra Klimczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, która opowiedziała im m.in. o aktualnych celach Komisji: - Z pewnością każdy z nas słyszał o Europejskim Zielonym Ładzie, jednak nie jest to jedyny cel. Konieczne jest promowanie nie tylko europejskiego stylu życia, ale i poprawa pozycji Europy w świecie - mówiła.

Co myślą uczestnicy?


Co istotne, program wydarzenia stanowił odpowiedź nie tylko na cele organizatorów, ale również na oczekiwania samych uczestników. - Akademia Młodych Liderów Wsi jest dla nas osób młodych szansą na zdobycie cennego doświadczenia, które przyjdzie Nam wykorzystać kiedy to my będziemy kreować otaczający nas świat. - tłumaczył koordynator Klubów Europejskich na Podkarpacie i Lubelszczyznę, Radosław Kosak.
Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi
Wydarzenie skierowane było do młodych ludzi zarówno z obszarów wiejskich, jak i z małych miasteczek


W podobnym tonie wypowiadali się także pozostali słuchacze EAMWL. - Udział w akademii wziąłem ponieważ, chciałem poszerzyć swoją wiedzę na temat kompetencji liderskich oraz poznać możliwości jakie dają współprace międzynarodowe. Ważne też dla mnie było poznanie nowych osób które również chcą zmieniać swoje lokalnie, i nie tylko lokalne środowisko. - Mówił Kacper Kowalski z powstającego Klubu Europejskiego w Mielcu.

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi
Prowadzący szkolenie byli otwarci i często rozmawiali z uczestnikami również w przerwach


Natomiast Oksana Renkas z Rzeszowa, która na Akademię przyjechała wspólnie z siostrą, podkreślała szanse, jakie stwarza ona dla młodych ludzi: - Europejska Akademia Liderów Wsi zrobiła na nas duże wrażenie i dała ogromną szansę na realny rozwój na międzynarodową skalę. Z siostrą wygrałyśmy nagrody specjalne za aktywny udział w zajęciach. Ja wygrałam wyjazd na cztery dni na Akademię Dziennikarstwa w Niemczech w marcu 2022 r., a moja siostra, Vasylyna, udział w projekcie niemiecko-gruzińsko-polskiej wymiany i wyjazd do Gruzji w czerwcu.

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi
Dr Sylwia Mazur z Europe Direct oraz prezes Fundacji, Jan Klemt


Siła dyskusji


Z kolei ostatni, trzeci dzień warsztatów, skierowany był przede wszystkim do przyszłych liderów klubów. Podczas zajęć mieli oni okazję do wymiany zdań i poglądów m.in. z p.o. Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Witoldem Naturskim, a także Aliną Prochasek, przewodniczącą Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, i przedstawicielką Europe Direct, dr Sylwią Mazur. Jak wyjaśniał w trakcie dyskusji Naturski: Oczywista rzeczywistość z czasem przestaje być dla nas widoczna. Jeśli ją stracimy, może się okazać, że nie jest dla nas korzystna. - Tłumaczył Naturski.

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi
Moment odbierania stypendiów przez najlepszych uczestników


Po zakończeniu dyskusji, wyróżniający się uczestnicy Akademii otrzymali z rąk Magdaleny Antoniewicz stypendia, dzięki którym będą oni mieli możliwość dalszego samorozwoju i realizacji projektów we współpracy z Krajem Związkowym Brandenburgia. Z kolei utworzone podczas wydarzenia Kluby Europejskie otrzymały od Fundacji Kuźnica wsparcie w wysokości 1 500 zł na realizację wybranego projektu społecznego.

Politycy kontra młodzież


Akademia okazała się być jednak nie tylko cyklem szkoleń oraz warsztatów, ale również spotkań z przedstawicielami życia publicznego na Podkarpaciu i nie tylko. Wśród zaproszonych gości była m.in. europosłanka Elżbieta Łukacijewska, która wspomniała o potencjale mieszkańców regionu: Zdziwilibyście się, ilu milionerów pochodzi z Podkarpacia. Dębica, Rzeszów, ich okolice, jak i generalnie cały region podkarpacki to osoby kreatywne. Nie mamy się naprawdę czego wstydzić - kompleksy są wyłącznie w nas.
Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi
Uczestnicy z zaproszonymi gośćmi

W podobnym tonie wypowiadał się także inny gość Akademii, prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek: - Podkarpacie to region naprawdę gościnny - to nasza główna zaleta. Czasami jednak wydaje nam się jeszcze, że musimy się przed czymś bronić. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Mieszkańcy naszego regionu to bardzo pracowici ludzie, gotowi na kolejne wyzwania. Jak dodawał, konieczne jest nie tylko wykorzystanie obecnego potencjału, ale również wykorzystanie talentów osób przyjeżdżających na Podkarpacie, np. z pracowników z Ukrainy.

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi
Od lewej: Mateusz Maciejczyk, Adam Dziedzic, Konrad Fijołek, Alina Prochasek


Z kolei Adam Dziedzic, wójt gminy Świlcza wskazywał na czynniki konieczne do dalszego rozwoju regionu. - Wszystko zależy od nas i naszego potencjału. Najważniejsza jest praca u podstaw i zmiana naszego najbliższego otoczenia. Polska jest jedna, a ewentualne różnice trzeba po prostu stopniowo niwelować. W przypadku naszej gminy, dobrym przykładem takich działań jest przekazanie działki pod budowę Szpitala Uniwersyteckiego.

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi
Wręczenie dyplomów ukończenia Akademii przez zaproszonych gości


Natomiast radny Miasta Rzeszowa, Mateusz Maciejczyk podkreślał rolę młodych ludzi w tworzeniu nowoczesnego społeczeństwa, posiłkując się przy tym własnym doświadczeniem: - Kiedy na uczelniach pojawiły się programy takie jak Erasmus, bądź też granty, przyjęto je z wielkim szokiem, a ludzie często nie wiedzieli jak z nich korzystać. Wy już się w tym świetnie odnajdujecie. Młodzi ludzie nie boją się podejmować wyzwań - mówił.

Uczestnicy wydarzenia otrzymali certyfikaty uczestnictwa, a także upominki. Ponadto mieli oni również zagwarantowane darmowe uczestnictwo, zakwaterowanie, a także zwrot kosztów podróży.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja Rzeszow112.pl.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.