Na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa pojawi się kilka bardzo istotnych tematów. Wśród nich oczywiście budżet miasta na przyszły rok, ale też podwyżka dla prezydenta.
Na najbliższej sesji Rada Miasta Rzeszowa zajmie się przede wszystkim założeniami budżetowymi na 2022 rok. Wydatki planowane są na poziomie 1,76 mld zł, z czego 357 mln zł przewidziano na inwestycje.

W Rzeszowie powstanie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny


Jednak temat budżetowy to nie jedyny punkt jakim zajmą się miejscy radni na wtorkowej sesji. Ważnym tematem będzie także uchwała ws. utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy Kwiatkowskiego 121 ulicy na osiedlu Drabinianka.

Miałby on powstać z połączonej Szkoły Podstawowej nr 37 oraz Przedszkola Publicznego nr 47. Szkoła jest na razie co prawda w fazie budowy, ale miasto chce, żeby zaczęła ona działać od 1 września 2022 roku.

Swoim obwodem miałby on obejmować takie ulice jak: Alternatywy, Brzechwy, Dębinowa, Gombrowicza, Gościnna, Iwaszkiewicza, Jachowicza, Jana Pawła II (nr. nieparzyste od 1 do 113, nr. parzyste od 2 do 76), Koło, Kownackiej, Kwiatkowskiego (nr. nieparzyste od 63 wzwyż, nr. parzyste od 40 wzwyż), Leśmiana, Lotosowa, Makuszyńskiego, Miejska (nr. od 1 do 27), Miłosza, Papieska, Piaskowa, Podmiejska, Senatorska (nr. nieparzyste od 1 do 155, nr. parzyste od 2 do 136), Św. Antoniego, Zastruże oraz Za Strugiem.

Utworzenia tej placówki wydaje się bardzo istotne, ponieważ miałaby ona przyjąć wszystkie dzieci mieszkające na tamtym terenie.

Podwyższenie pensji dla prezydenta Konrada Fijołka


Na sesji Rady Miasta Rzeszowa pojawi się także temat podwyższonej pensji dla prezydenta Konrada Fijołka. Zgodnie z założeniami miałby on zarabiać 17 875 zł, przy czym ta pensja miałaby się składać z trzech elementów:
  • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10 770,00 zł,

  • dodatek funkcyjny w kwocie 2 980 zł,

  • dodatek specjalny w kwocie 4 125 zł.

Ten ostatni element miałby mu przysługiwać za wieloletnią pracę.

Budżet miasta Rzeszowa na 2022 rok


Jednak najważniejszym punktem podczas zbliżającej się sesji, który pojawi się już na samym początku będzie prezentacja podstawowych założeń do budżetu miasta Rzeszowa na 2022 rok.

- W zaproponowanym przeze mnie budżecie są inwestycje, które będą realizowane na każdym rzeszowskim osiedlu. Projekt przyszłorocznego budżetu jest ambitny - to kontynuacja trwających obecnie ważnych zadań oraz inwestycje nowe, bardzo potrzebne dla naszego miasta. W projekcie zapisałem m.in. pierwsze pieniądze na wiadukt, który połączy ul. Wyspiańskiego z Hoffmanowej oraz inny wiadukt - w ciągu ul. Langiewicza. Z nowych inwestycji do budżetu miasta zaproponowałem także rozpoczęcie prac nad projektem budowy parkingu podziemnego pomiędzy budynkiem Urzędu Marszałkowskiego a Zespołem Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego a także pierwsze pieniądze na aquapark. Sporo zainwestujemy w oświatę - na liście zadań pojawią się m.in. wyczekiwane przez mieszkańców rozbudowy szkół na osiedlach Staromieście i Matysówka - oceniał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Spośród wydatków bieżących na zadania własne najwięcej, bo aż 570,8 mln zł miasto zamierza przeznaczyć na oświatę i wychowanie, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska (125,2 mln zł) oraz transport i łączność (122,6 mln zł).

Wśród wydatków majątkowych, z których finansuje się inwestycje, aż 167,8 mln zł pochłonie transport i łączność, 80,2 mln zł kultura fizyczna, 49,8 mln zł oświata i wychowanie.

Wśród najciekawszych zadań, jakie będą realizowane są m.in.:
  • budowa hali sportowej z zapleczem sanitarnym, boiskami i salami lekcyjnymi przy budynku Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego,

  • przebudowa krytej pływalni przy ul. Matuszczaka z przystosowaniem obiektu do treningów skoków do wody,

  • budowa zespołu oświatowego na osiedlu Drabinianka,

  • budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki

  • budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego