Na terenie Rzeszowa powstanie 850 tanich mieszkań na wynajem. Porozumienie w tej sprawie podpisali Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.
Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński podpisali dzisiaj porozumienie na budowę 850 tanich mieszkań. Będą one pochodzić z rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa. Porozumienie zostało podpisane w obecności wicepremier polskiego rządu oraz Minister Przedsiębiorczości i Rozwoju Jadwigi Emilewicz.

- Podpisane dziś porozumienie to kolejny krok w stronę realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego. Prawie 850 nowych mieszkań na wynajem, o średniej powierzchni 52 metrów kwadratowych, to odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności. Inwestycja ta przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców Rzeszowa. Co ważne, w najbliższym sąsiedztwie planowanej nieruchomości znajdują się m.in.: żłobek, przedszkole publiczne, dwie publiczne szkoły podstawowe, centrum handlowe, czy przychodnia - mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier dodała także, że dzięki nowym przepisom samorządy dostaną więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach. Uzyskają również merytoryczne, a kiedy będzie to potrzebne, także finansowe wsparcie z Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- To bardzo cenna inicjatywa. Cieszymy się bardzo, że to właśnie z Rzeszowem zostanie podpisana umowa o współpracy. Jestem przekonany, że realizacja planów budowy mieszkań ucieszy bardzo tych wszystkich, dla których będzie to szansa na swoje upragnione lokum. Mogę zagwarantować, że miasto podejmie wszelkie starania i udzieli każdej niezbędnej pomocy, aby ten program został w zrealizowany - podkreślił Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Porozumienie zakłada wymianę informacji, materiałów i dokumentów w zakresie nieruchomości z Zasobu KZN usytuowanych na terenie Rzeszowa. Strony zobowiązały się do podjęcia wszelkich działań zmierzających do realizacji inwestycji mieszkaniowej na niżej opisanych nieruchomościach.

Na działkach o nr 5956/18 oraz 5956/20 o łącznej powierzchni ponad 20 ha, położonych na osiedlu Przybyszówka II, planowana jest realizacja inwestycji mieszkaniowej, wielorodzinnej na prawie 850 mieszkań. Ze względu na wielkość, zostanie ona podzielona na kilka etapów. Inwestorem będzie spółka celowa utworzona przez KZN i Miasto Rzeszów.

Obecnie opracowywane jest także nieodpłatne przekazanie Miastu Rzeszów działek o nr 5956/17 oraz 5956/19 położonych wzdłuż osiedla Przybyszówka II, z przeznaczeniem pod budowę drogi publicznej dojazdowej do planowanej inwestycji. Droga ma być przedłużeniem ulicy Wołyńskiej. Zapewni to sprawną obsługę komunikacyjną przyszłego osiedla.