Troje kolejnych tzw. kurierów, tym razem obywateli Ukrainy, podejrzewanych o pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy, zatrzymała w Wysokim Moście (powiat sejneński) policja w województwie podlaskim. W pobliżu tego miejsca czekała na transport 10-osobowa grupa Irakijczyków.
Jak poinformował w sobotę rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, policjanci zatrzymali w Wysokim Moście do kontroli fiata ducato; dostawczym autem kierował Ukrainiec, jechała z nim też pasażerka z takim samym obywatelstwem. Funkcjonariusze zatrzymali tam również kierowcę osobowej mazdy, też Ukraińca.

W pobliżu miejsca kontroli drogowej i zatrzymania, odnaleziono w lesie dziesięciu obywateli Iraku, którzy wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę. Przedmiotem śledztwa w tej sprawie będzie m.in. ustalenie, czy była to granica z Białorusią czy może z Litwą (wewnętrzna granica UE).

Policja poinformowała też o tymczasowych aresztach dla dwóch innych kurierów nielegalnych imigrantów. 40-letni Ukrainiec został wcześniej zatrzymany w Sejnach; w citroenie przewoził czterech obywateli Syrii. Koło Szczuczyna policjanci zatrzymali bmw na francuskich numerach rejestracyjnych; kierowcą był 27-letni obywatel Francji, który wiózł również czterech nielegalnych imigrantów pochodzących ze Sri Lanki. W obu przypadkach sądy zdecydowały o aresztowaniu kierowców na trzy miesiące. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ swi/ amac/