W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie została oddana do użytku nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego dla dzieci. To jedyna tego rodzaju pracownia diagnostyczna przystosowana do badań najbardziej wymagających, małych pacjentów.
Pracownia wyposażona została w aparat do badań w rezonansie magnetycznym przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

A dzięki ponad 3 milionom złotych z budżetu Województwa Podkarpackiego pomieszczenia szpitala zostały dostosowane do uruchomienia i prawidłowego działania urządzenia. Wystrój całej pracowni dedykowany małym pacjentom zapewniła zaś współpracująca od kilku lat ze szpitalem Fundacja Iskierka.

Badane mają być dzieci ze wszystkich grup wiekowych


W uroczystym otwarciu pracowni wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści - Andrzej Szlachta i Kazimierz Gołojuch. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl, obecna była również wojewoda Ewa Leniart i biskup rzeszowski Jan Wątroba.

- Ta inwestycja była niezwykle potrzebna. Naszym celem było stworzenie miejsca, które zapewni małym pacjentom diagnostykę na najwyższym europejskim poziomie - mówiła Barbara Rogowska, dyrektor szpitala.

Dzięki specjalistycznemu zestawowi aparatury badanie może być przeprowadzane u dzieci we wszystkich grupach wiekowych w znieczuleniu ogólnym wraz z pełnym monitoringiem funkcji życiowych. Z takiej diagnostyki mogą korzystać pacjenci, u których występują problemy z koniecznością przebywania w ciasnych pomieszczeniach. W rzeszowskiej placówce powstało już kolejne nowoczesne, kolorowe i przyjazne dzieciom miejsce - z czterołóżkową salą wybudzeń i systemem multimedialnym do projekcji programów dla najmłodszych.

O tym jak potrzebna była taka pracownia mówił Wiesław Guz - kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, który podkreślał, że w pracowni będą mogli być badani najmłodsi pacjenci, nawet noworodki:

- Ta pracownia jest dedykowana dzieciom nie tylko ze względu na nowoczesny w swojej klasie aparat, ale to co jest unikatowe to oprzyrządowanie do znieczuleń pracujące w polu magnetycznym, monitorujące parametry funkcji życiowych pacjenta, do tego cewki dedykowane dla dzieci, bardzo drogie. Tutaj to wszystko mamy - mówił dr Wiesław Guz.

Co ważne w nowej pracowni badania będą się odbywać w bardziej przyjaznej atmosferze, bo urządzenie jest niezwykle ciche:

- Ten hałas został bardzo mocno zredukowany. Jest to bardzo przyjazne dla dzieci, nie wywołuje lęku. Ta pracownia wyróżnia się także tym, że mamy prawdziwą salę wybudzeń, po to żebyśmy mogli te badania także wykonywać w znieczuleniu - dodał dr Wiesław Guz.

Zapowiedziano powstanie Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka


Dostęp do diagnostyki na wysokim poziomie dla dzieci w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ma szczególne znaczenie, gdyż szpital na ul. Lwowskiej pełni rolę wiodącego ośrodka pediatrycznego w województwie.

- W jego strukturze działają specjalistyczne kliniki, oddziały i poradnie dziecięce w takich zakresach jak onkohematologia, neurologia, ortopedia, gastroenterologia, endokrynologia i diabetologia, chirurgia, urologia czy rehabilitacja - mówi Adrianna Obutelewicz-Pyrzyńska, zastępca dyr. Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Podczas otwarcia pracowni marszałek Ortyl mówił również o tym, że samorząd województwa podkarpackiego rozpoczął prace, aby w regionie powstał specjalistyczny szpital dziecięcy, zapewniający pełnoprofilową opiekę. Trwa konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej dla Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka przy rzeszowskim szpitalu "na górce", którego rozstrzygnięcie nastąpi w marcu 2022 r. Koncepcja przewiduje utworzenie m.in. nowych poradni specjalistycznych, dziecięcego szpitalnego oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego z salą wybudzeń i oddziału intensywnej terapii dla dzieci, zespołu pracowni diagnostyki specjalnej czy pracowni przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego.

- Przed nami wielka inwestycja - Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. Chcemy, żeby ten proces świadczenia usług był poprawiony do najwyższego poziomu. A jednocześnie żebyśmy mogli jak najwięcej procedur świadczyć dla naszych dzieci na Podkarpaciu - mówił marszałek Ortyl.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.