Mogłoby się wydawać, że złomowanie auta jest banalną czynnością, którą można wykonać "od ręki". Nic bardziej mylnego. Najpierw należy spełnić określone przez polskie prawo warunki, które mówią o tym, w jakich sytuacjach możemy to zrobić.

O tym jak przebiega cały proces, jakie są przy tym procedury i czy można sobie to jakoś ułatwić - odpowiadamy w poniższym tekście.

Skup aut w Rzeszowie


W dzisiejszych czasach samochód nie jest już dobrem luksusowym. Oznacza to, że część z użytkowników pojazdów, może co kilka lat wymienić swoje auto na nowszy, lepszy model. Nierzadko również zdarza się, że w garażu stoi uszkodzony pojazd, którego wartość, znacznie przewyższają koszty naprawy. W obu tych sytuacjach, pojawia się pytanie - co zrobić ze starym samochodem? Z pomocą przychodzi skup aut w Rzeszowie przez Złomujemy24h. To idealna opcja dla tych, którzy chcą pozbyć się swojego nieużywanego już pojazdu, a przy tym nie chcą przejmować się zawiłymi i dość skomplikowanymi procedurami, które pojawiają się w przypadku złomowania auta. To również świetna opcja dla tych, którzy nie wiedzą, czy ich samochód może zostać zezłomowany. W takim przypadku warto to zlecić firmie, która zajmie się tym profesjonalnie oraz kompleksowo.
złom
Wrak samochodu jest kłopotliwy oraz nieopłacalny


Kiedy należy zezłomować auto?


Złomowanie samochodu to jedyna legalna metoda na wycofanie samochodu z ruchu. Należy to zrobić wtedy, gdy pojazd jest już na tyle uszkodzony, że nie nadaje się nawet do naprawy. Na złom trafiają również pojazdy, których koszt naprawy, przewyższa ich wartość. Jeżeli samochód jest stary, zniszczony, a właściciel nie jest w stanie znaleźć na niego kupca, auto również powinno trafić do kasacji.

Za złomowanie odpowiada stacja demontażu lub punkt zbierania pojazdów. Każde z tych miejsc ma obowiązek działać legalnie oraz posiadać specjalne zezwolenie, które wydawane jest przez marszałka województwa. Odwiedzając tego typu miejsce, należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny samochodu oraz inne dokumenty, które potwierdzą informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym. To właśnie stacja demontażu ma uprawienia, by unieważnić ten dokument. Dodatkowo, wyda ona specjalne zaświadczenie, które będzie potwierdzało, że dany pojazd został zezłomowany. Właściciel samochodu zobowiązany jest do udania się do wydziału komunikacji, a następnie złożenia wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. Warto wiedzieć, że polskie prawo daje nam na to 30 dni. Należy również pamiętać, żeby zgłosić ten fakt ubezpieczalni. W przeciwnym razie, właściciel może narazić się na płacenie za pojazd, który właściwie już nie istnieje. Uspokajamy - od momentu wydania zaświadczenia o zezłomowaniu, przestaje obowiązywać opłata OC. Można więc ubiegać się o zwrot kosztów. Miejmy jednak na uwadze, że można tego uniknąć - poświęcając kilka minut na zgłoszenie zezłomowania.
złomowanie samochodu
Złomowanie auta powinniśmy powierzyć doświadczonej, profesjonalnej stacji demontażu


Jeżeli nie posiadamy dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie musimy przedstawić oświadczenie o utracie dokumentów. Będziemy również musieli przedstawić dokumenty, które potwierdzą, że jesteśmy właścicielami danego auta - może to być na przykład umowa kupna-sprzedaży. Jeżeli samochód ma kilku właścicieli, niezbędne będzie ich pełnomocnictwo. Zezłomowanie pojazdu może przeprowadzić tylko i wyłącznie właściciel auta.

Samodzielna kasacja samochodu jest niezgodna z obowiązującymi przepisami. Jeżeli ktoś decyduje się na taki ruch, powinien liczyć się z odpowiedzialnością karną. Kary za samodzielne złomowanie aut są naprawdę wysokie, a więc nie warto tego robić.
złomowanie auta
Przed wizytą w stacji demontażu pamiętajmy o skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów


Ile kosztuje zezłomowanie samochodu?


Z reguły za zezłomowanie auta się nie płaci. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ właściciel może nawet na tym nieco zarobić. Dzieje się tak, ponieważ kasacja jest źródłem przychodów dla SDP (stacji demontażu pojazdów). Wszystkie sprawne elementy samochodu zostaną wymontowane, a następnie sprzedane. W przypadku pozostałych części - zostaną poddane utylizacji. Zazwyczaj za oddanie auta to kasacji, właściciel dostaje około 300-500 złotych. Jeżeli auto będzie w pełni wyposażone, możemy liczyć na całkiem zadowalającą sumę. Warto jednak pamiętać, że do kasacji trafiają pojazdy, które nie nadają się już do niczego innego. Nie należy więc oczekiwać zbyt wygórowanej kwoty.

Niekompletny pojazd do kasacji


Polskie prawo mówi, że stacja demontażu, ma obowiązek przyjąć każde auto. Dlatego też warto wiedzieć, co dzieje się w przypadku niekompletnego pojazdu. Za każdy brakujący kilogram (od zadeklarowanego w dowodzie rejestracyjnym) może zostać odliczona dodatkowa opłata - zazwyczaj około 10 złotych. Nie jest to jednak regułą, a każda stacja ustala to indywidualnie. Złomowane auto powinno mieć przynajmniej 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z pomniejszoną kwotą, którą otrzymamy.

Również za transport lawetą do stacji, zostaniemy obarczeni dodatkowymi kosztami.
krab
Za kompletny wrak auta możemy otrzymać nawet kilkaset złotych


Skup aut Rzeszów - złomowanie


Jak więc widać, złomowanie samochodów to masa formalności, które mogą przyprawić o ból głowy. Dodajmy również, że zezłomowanie pojazdu bez ważnego OC, może skutkować niemałą karą. Może zostać ona nałożona nawet wtedy, gdy pojazd zostanie już skasowany. Dlatego też, warto zlecić to firmie, która zajmie się tym kompleksowo. Jedną z nich jest nasza - Złomujemy24. Posiadamy ogromne doświadczenie, ponieważ działamy na rynku od 2008 roku. Nasza stacja demontażu działa legalnie. Skupujemy różnego rodzaju pojazdy - z całego kraju. Łatwość pozbycia się wraku jest ogromną zaletą, o której warto pamiętać przy wyborze stacji. Dlatego też zapewniamy, że oddając swój pojazd w nasze ręce, formalności zostaną uproszczone do absolutnego minimum.
Dzięki naszej firmie, można pozbyć się nienadającego się do użytkowania auta. Można mieć również pewność, że dzieje się to w pełni legalnie oraz profesjonalnie. Zazwyczaj udaje się odzyskać część pieniędzy, dzięki czemu można choć trochę zyskać na utracie kłopotliwego wraku.

Złomujemy24h
Telefon: +48 783 264 455https://zlomujemy24h.pl/kontakt/