Rzeszowska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom ws. zniszczenia starego kościoła na osiedlu Budziwój. Jeden z nich udawał księdza przy ołtarzu, a drugi to filmował na Snapchacie.
W poniedziałek 27 grudnia Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 21 letniemu Pawłowi S. oraz 19 letniemu Mikołajowi K.

Sprawcy włamali się do starego kościoła


Zarzucono im, że w środę 3 marca ubiegłego roku w Rzeszowie przy ul. Podleśnej, działając wspólnie i w porozumieniu, dokonali uszkodzenia mienia stanowiącego wyposażenie Kościoła pw. Matki Bożej Śnieżnej w postaci snycerskich aplikacji stanowiących dekorację nadstawki ołtarza bocznego ustanowionego od strony południowej, wierzchniej dekoracji antepedium mensy ołtarza głównego oraz zespołu drewnianych ław kościelnych stojących w nawie głównej, które to mienie stanowi zabytek wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Podkarpackiego.

Spowodowali tym samym szkodę w kwocie 10.000,00 zł i działając na szkodę Parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie, a nadto dokonali zniszczenia mienia stanowiącego wyposażenie poprzez wybicie szyb w trzech oknach oraz zniszczyli dwa drewniane krzesła, powodując szkodę w łącznej kwocie 1.300,00 zł.

W stronę księdza kierowali liczne groźby karalne


Jednocześnie zarzucono im popełnienie wspólnie przestępstwa polegającego na naruszeniu miru domowego poprzez wdarcie się przez wybitą uprzednio szybę na teren budynku Kościoła pw. Matki Boskiej Śnieżnej, działając na szkodę Parafii.

Oskarżono ich także o to, że na terenie Kościoła pw. Matki Boskiej Śnieżnej kierowali groźby karalne pozbawienia życia w stosunku do proboszcza parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie, które to groźby wzbudziły u wyżej wymienionego uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione.

Pod wpływem alkoholu udawali księdza i nagrywali to do sieci


Śledztwo zostało wszczęte w czwartek 4 marca z inicjatywy zgłoszenia pokrzywdzonego - proboszcza Parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie.

Z jego zeznań wynikało, że w dniu zdarzenia, około godziny 10.00, drogą telefoniczną parafianka powiadomiła go, że do zabytkowego kościoła położonego przy ul. Podleśnej 10 w Rzeszowie przez okno weszło dwóch mężczyzn.

Proboszcz udał się na miejsce, gdzie odkrył wybite okna w budynku, otworzył kościół i zauważył w środku dwóch młodych mężczyzn, liczne ślady brunatno-czerwone na posadzce, połamane krzesła, przestawione ławy kościelne, zniszczony ołtarz główny i boczny oraz puste butelki po alkoholu.

Mężczyźni schowali się w bocznej salce, lecz po chwili wybiegi i zaczęli grozić proboszczowi pozbawieniem życia, a nadto jeden z uczestników zdarzenia uderzył kilkukrotnie księdza w okolice głowy i twarzy naruszający tym samym jego nietykalność cielesną. J

Jak ustalono w toku prowadzonych czynności przebieg zdarzenia został utrwalony przez Mikołaja K., który w serwisie Snapchat nagrał telefonem film, gdzie Paweł S. odgrywa "rolę księdza" i spożywa alkohol.

Przeprowadzone podczas zatrzymania podejrzanych badania stanu trzeźwości wykazały u Mikołaja K. 0,62 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, natomiast u Pawła S. 1,05 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

W trakcie śledztwa zmieniali swoje zeznania


Mikołaj K. przesłuchany w charakterze podejrzanego początkowo przyznał się do zarzucanych mu czynów. Następnie zmienił sowie wyjaśnienia i nie przyznał się do kierowania wobec księdza gróźb karalnych i naruszenia jego nietykalności cielesnej.

Natomiast Paweł S. podczas pierwszego przesłuchania przyznał się do wtargnięcia do kościoła i kierowania gróźb karalnych pozbawienia życia w stosunku do księdza.

Ponadto przyznał się on do kierowania samochodem osobowym pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Natomiast żaden z podejrzanych nie przyznał się do niszczenia mienia. Należy wskazać, iż podejrzani kilkukrotnie zmieniali swoje wyjaśnienia.

Podejrzany Paweł S. był uprzednio dwukrotnie karany z art. 244 k.k. Również podejrzany Mikołaj K. był uprzednio karany z art. 288 § 1 k.k. w zw. z art. 193 k.k.~P.

10-11-2022 12:46 0 0

Pała i wąskie drzwi na takich patoli!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.