Na Podkarpaciu w szpitalach przebywa 1164 pacjentów z COVID 19. Wśród nich jest 60 dzieci. Z hospitalizowanych chorych 108 wymaga wsparcia respiratorowego.
Do dyspozycji pozostaje 800 łóżek covidowych i 70 miejsc respiratorowych - poinformowała w piątek podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- Jesteśmy na etapie pandemii, która bardzo intensywnie przyśpiesza. Piąta fala w woj. podkarpackim już jest bardzo mocno zaawansowana - mówiła wojewoda.

Przekazała, że w piątek potwierdzono 2403 przypadki zakażenia koronawirusem. - Jest to taka dobowa wielkość, która w żadnych z dotychczas przebytych w naszym województwie fal nie miała miejsca - podkreśliła wojewoda.

W regionie po czwartej fali - zauważyła Leniart - łóżka dla pacjentów z COVID-19 nie były likwidowane. - Mieliśmy świadomość, że będziemy się musieli mierzyć z tą sytuacją, która aktualnie zaczyna się intensywnie rozwijać - dodała.

Przypomniała, że woj. podkarpackim w ostatnim czasie w dziewięciu szpitalach za 2,7 mln zł przeprowadzono modernizację instalacji tlenowych. - Zużycie tlenu na ten moment dobowo wynosi 22,5 tony. Przypomnę, że w czasie trzeciej fali w momencie szczytowych zachorowań przekraczało 41 ton na dobę - wyjaśniła.

Od początku pandemii - zaznaczyła Leniart - do placówek ochrony zdrowia w regionie trafiło m.in. ponad 225 tys. sztuk kombinezonów. Samorządom wojewoda przekazuje 13 mln maseczek przeznaczonych dla mieszkańców województwa. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ joz/-

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.