- Głównym celem w obszarze testowania będą pacjenci, którzy mają objawy oraz ochrona grup ryzyka. Do systemu zostaną włączeni także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej - tak mówiła dziś Ewa Leniart. Wojewoda ogłosiła dalszą strategię walki z koronawirusem.
Niespełna dwa tygodnie temu Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nową strategię na walkę z koronawirusem, która jest odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii. W okresie jesienno-zimowym będziemy mieli do czynienia z wieloma czynnikami wpływającymi na stan zdrowia ludności, min. z nałożeniem się na siebie COVID-19 i sezonowego wzrostu zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Wojewoda omówiła kwestię dotyczącą powstania trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego. Pierwszy z nich obejmuje placówki będące w tzw. sieci szpitali:

- W każdym z takich szpitali istnieje obowiązek stworzenia izolatek. Są to miejsca przeznaczone dla osób podejrzanych o zainfekowanie koronawirusem. W naszym województwie takich miejsc izolacyjnych jest 160 - powiedziała Wojewoda Ewa Leniart.

W drugim poziomie znajdą się oddziały zakaźne oraz obserwacyjno-zakaźne, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19.

- Opiekę dla osób, u których został potwierdzony koronawirus zapewniają odziały zakaźne, które w naszym województwie dają łącznie 260 miejsc. Tym sposobem znikają szpitale jednoimienne - podkreśliła wojewoda.

Na trzecim, najwyższym poziomie, znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Będą do nich trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem wymagający wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. Na Podkarpaciu taką placówką jest Szpital Wojewódzki nr 2 im. Królowej Jadwigi w Rzeszowie.

- Jeśli chodzi o działania prewencyjne w dalszym ciągu podstawę stanowią dystans społeczny, dezynfekcja oraz maseczki i o tym każdy z nas powinien pamiętać - dodała wojewoda Ewa Leniart.

Do tej pory w województwie podkarpackim potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 2 979 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wyzdrowiało zaś 2332 osoby.