5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji miasto wspólnie z Fundacją APROBATA organizują wydarzenie pod nazwą „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością".
- Chcemy, żeby mieszkańcy Rzeszowa mieli możliwość poznać i doświadczyć, z czym na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego przygotowaliśmy nie tylko debatę z udziałem prezydenta miasta, ale także przemarsz osób z niepełnosprawnych. Przejdą od ul. 3 Maja do Rynku i z powrotem. Po drodze zostaną ustawione stoiska, gdzie będzie można przekonać się, jak wygląda codzienność osoby z niepełnosprawnością wzroku, ruchu, czy osób starszych. To także wspaniała okazja do nauki, jak prowadzić osobę niewidomą, aby jej pomóc - mówi Natalia Hul, miejski Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami.

Obchody przygotowane przez miasto i NGO-sy rozpoczną się o godz. 9 w Urban Lab. Zaplanowano tutaj II debatę "RZESZÓW PRZYJAZNY OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ". Weźmie w niej udział prezydent miasta Konrad Fijołek oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym.

Zaprezentowany zostanie innowacyjny projekt dla osób z niepełnosprawnością, a także ogłoszony plebiscyt "Rzeszowscy Siłacze, to MY". Będzie można przetestować symulator odczuć wieku starczego, poprowadzić osobę z niepełnoprawnością wzroku, lub samemu przemierzyć trasę z użyciem białej laski, usiąść na wózku inwalidzkim i przejechać wyznaczoną trasą, a także zmierzyć poziomu cukru.

Collegium Humanum Filia w Rzeszowie przedstawi ofertę dla kandydatów na studia ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością. Między godziną 12 a 13 zaplanowano z kolei wspomniany marsz, który wystartuje spod Urban Lab.

- Utworzymy żywy łańcuch "Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością" w ramach solidarności i wspólnej integracji. A następnie zmierzymy i oficjalnie ogłosimy jego długość - mówi Natalia Hul.

Stoiska umożliwiające zdobycie praktycznej wiedzy na temat osób z niepełnosprawnościami będą otwarte w godz. 11.30 - 15.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.