Mieszkańcy Rzeszowa i okolic spotkali się w stolicy Podkarpacia, by wspólnie obchodzić rocznicę uchwalenia "Konstytucji 3 Maja".
Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Farnym, następnie uczestnicy, w asyście kompanii honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych, przemaszerowali pod pomnik gen. Tadeusza Kościuszki, gdzie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja, odegrano hymn i podniesiono flagę.

W uroczystościach udział wzięli między innymi: posłowie na Sejm RP - Krzysztof Sobolewski i Andrzej Szlachta, Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki, Konrad Fijołek - prezydent Rzeszowa, a także samorządowcy i przedstawiciele duchowieństwa.

konrad fijołek
fot. Kuba Kluz

Przed złożeniem kwiatów pod pomnikiem głos zabrał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl:

- 3 maja to symboliczna data, kiedy uroczyście demonstrujemy swoje przywiązanie do polskości i bogatych tradycji Rzeczypospolitej. W tym dniu silniej niż kiedykolwiek czujemy związek z historią polskiej państwowości oraz z tymi, którzy ją współtworzyli. Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny". Podczas trudnych lat zaborów dawała Polakom nadzieję na wolność i niepodległość, mobilizując ich do walki narodowowyzwoleńczej i nie pozwalając na zgaśnięcie "ducha polskości". To akt, który przez lata utrwalił się w świadomości całego narodu, jako symbol wolnej, niezawisłej Polski - mówił marszałek województwa.

władysław ortyl
fot. Kuba Kluz

Głos zabrała również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart: - Uwolniony ponad dwieście lat temu duch patriotyczny wciąż w nas w żyje. To on sprawia że nasz kraj tak prężnie się rozwija, dba o naszych obywateli, odważnie broni swoich interesów i głośno mówi o ważnych dla siebie sprawach na arenie międzynarodowej. Ten duch patriotyczny dodaje nam sił do działania pokazując jak wielki drzemie w nas potencjał - mówiła Ewa Leniart.

ewa leniart
fot. Kuba Kluz

Po wystąpieniach odczytany został apel pamięci i oddana salwa honorowa, następnie złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.